Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Медичне страхування

Медичне страхування

Медичне страхування в Україні за сучасних умов ринкової економіки розглядається як система економічних відносин, що включає утворення за рахунок підприємств, організацій і населення спеціального фонду засобів з метою їхнього використання для надання медичної допомоги у випадку настання хвороби, травмування тощо.

Традиційно виділяють два основні типи медичного страхування:

  • загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування ( ЗДСМС)
  • добровільне страхування (ДМС )

Загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування забезпечує відшкодування витрат на основні види медичної допомоги і медичні послуги в обсязі соціальних гарантій держави. Кошти на ці цілі одержують через спеціальні податки - внески. Розмір страхового внеску в системі обов'язкового страхування не пов'язується зі станом здоров'я застрахованого і, відповідно, з обсягом одержаної медичної допомоги.

В нашій країні з метою запровадження системи обов'язкового соціального медичного у страхування зроблені поки що перші кроки. Верховна Рада прийняла в 1998р. Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На розгляді знаходиться проект Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування”. З прийняттям названого Закону буде визначено гарантований державою обсяг, рівень і умови надання медичної допомоги в системі обов'язкового медичного страхування , включаючи ступінь участі громадян в оплаті визначених видів медичної допомоги і послуг. Введення стабільного нормативу відрахувань з фонду оплати праці працюючих громадян і використання коштів, зосереджених у фонді ЗДС МС лише на цілі охорони здоров'я дозволять поліпшити забезпечення охорони здоров'я фінансами на регулярній і повноцінній основі. Система обов'язкового медстрахування дозволяє підвищити ефективність використання ресурсів тому, що в першу чергу , спрямовує їх на забезпечення населення первинною та вторинною меддопомогою. Явною перевагою обов'язкового медичного страхування є система позавідомчого контролю якості медичної допомоги і створення служб захисту прав застрахованих.

Введення загальнообов'язкового державного медичного страхування дозволить виправити ряд недоліків бюджетного фінансування, сприятиме підвищенню якості медичної допомоги .

Добровільне медичне страхування охоплює певні види медичних допомоги чи послуги. Розмір страхових внесків при ДМС визначається величиною страхового ризику, який прямо залежить від стану здоров'я застрахованого.

При визначенні страхового тарифу враховуються умови праці, стан здоров ' я, спосіб життя, вік застрахованого та інші фактори.

Добровільне медичне страхування в умовах відсутності нормативно-правової бази, необхідної для запровадження загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування, відіграє допоміжну роль у забезпеченні населення медичною допомогою.

Страхові компанії з цією метою тісно співпрацюють з промисловими підприємствами та частково з населенням. В Запорізькій області такі промислові підприємства, як ВАТ “Мотор-Січ”, “Запоріжсталь”, “Дніпроспецсталь”, інші , турбуючись про здоров ' я своїх працівників, допомагають їм, а ВАТ”Запоріжсталь” і пенсіонерам, у виплаті страхової суми страховим компаніям з метою забезпечення певного гарантованого рівня медичної допомоги і зведення до мінімуму одноразових особистих витрат на охорону здоров ' я. Річний страховий тариф в залежності від обраної програми – “Амбулаторно-поліклінічне лікування” чи “Стаціонарне лікування” тощо складає 10-13% від страхової суми.

Оплата проводиться помісячно , завдяки чому суттєво не позначається на сімейному бюджеті застрахованого і підприємства. 5-6 грн. – це та сума, яку без особливих проблем віддають і працюючі, і пенсіонери.

Запорізькою міською радою в 2002р. було проведено конкурс серед страхових компаній, за результати якого Запорізький міськвиконком уклав з переможцями Генеральні угоди про співробітництво в сфері страхування, вт. ч. медичного. Серед переможців - запорізькі страхові компанії “Мотор –гарант”, “Роксолана”. 40 тис. 974 працівників промислових підприємств чорної металургії: ВАТ “Запоріжсталь”, “Дніпроспецсталь” та інш., а також 6 тис. 199 пенсіонерів ВАТ “Запоріжсталь” завдяки медичному страхуванню повністю забезпечуюються медикаментами та видатковими матеріалами під час лікування в поліклініці чи в стаціонарі МСЧ № 7 м. Запоріжжя. Кожен працюючий ВАТ “Мотор-Січ” має можливість отримати висококваліфіковану стаціонарну та амбулаторно-поліклінічну медичну допомогу у відповідності до визначеної страховкою сумою в МСЧ “Мотор-Січ”, або в іншому лікувально-профілактичному закладі Запоріжжя чи іншого міста. В м. Бердянську добровільним медичним страхуванням завдяки ініциативі міськвиконкому охоплено 2,5 тис. працівників бюджетної сфери.

Згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 30.05.2006 № 232 в області з метою залучення додаткових позабюджетних асигн у ван ь в галузь ох о р о н и здоров ' я створено Координаційну раду з питань добровільного медичного страхування, до складу якої входять: заступник голови облдержадміністрації Фролов Микола Олександрович, начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Скрипаченко Віктор Васильович, головні лікарні лікувально-профілактичних закладів міст та районів області, генеральний директор акціонерної страхової компанії „ІнтерТрансПоліс”. Контактний телефон в управлінні охорони здоров'я облдержадміністрації – 224-66-12 (Лозовий Анатолій Іванович – заступник начальника управління охорони здоров'я облдержадміністрації).

Лікарняні каси - один із видів добровільного накопичувального страхування.

За ініциативою райдержадміністрацій - створені в Запорізькому , Веселівському і Токмацькому районах нашої області.

Механізм роботи лікарняних кас дуже простий - людина щомісяця вносить від 3-х до 5 грн., а в разі необхідності може пролікуватися на суму, наприклад , в 5 разів більше, ніж місячний внесок.

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.