Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Лікарняна каса: складатися по копійчині. Заздалегідь

13 серпня 2004 р. № 33 (787)


Хто не хоче бути багатим і здоровим? Напевне, таких немає. Втім, якщо в бізнесі чи в роботі можна досягти бажаних результатів завдяки наполегливій праці, то зі здоров'ям справи складніші. Ситуація в сучасній медицині відома кожному. Оскільки абсолютно здорових людей не існує, хто рідше, хто частіше звертається-таки до медичних закладів. І далеко не кожен мас фінансову можливість подбати про своє здоров'я належним чином. Тож як бути? Який вихід?


Доволі простий, - вважає виконавчий директор благодійної організації – «Лікарняна каса Полтавщини» Віталій ШЕВЧЕНКО.
— Наша організація відновила свою діяльність на теренах області у вересні минулого року. Підкреслюю, саме відновила. Бо ще у 80-х роках XIX століття в Україні існували й успішно діяли невеличкі лікарняні каси, що, як правило, утворювалися на підприємствах і ставили на меті забезпечити медичне обслуговування своїх робітників.
Після Жовтневої революції лікарняні каси були ліквідовані Радянською владою, а медицина проголошена безплатною.
До речі, нещодавно в обласному архіві ми знайшли цікавий документ, датований 1921 роком. Це лист делегатів загальних зборів Полтавської обласної лікарняної каси, в якому вони протестують проти закриття лікарняних кас та «принудительного огосударствования медицины».
Чим закінчилася безплатна медицина, ми знаємо.
Основи законодавства України про охорону здоров’я передбачають бюджетне асигнування галузі в розмірі не менше 10 відсотків національного доходу. За весь час існування нашої незалежної держави ця норма не була виконана жодного разу, а 2003 року вона «всохла» до 3,1 %.
У Полтаві бюджетних коштів на придбання медикаментів виділено лише 5,9% від потреби. Гадаю, красномовніше, аніж ці цифри, становище галузі не проілюструєш.
Тож головна мета «Лікарняної каси Полтавщини» — у разі захворювання забезпечити жителів області безплатними  медикаментами та кваліфікованим лікарським обслуговуванням.

- Віталію Владиславовичу, а хто, власне, може стати членом «Лікарняної каси Полтавщини»?
- Кожен, кому набридло витрачати значні гроші з власної кишені на придбання ліків чи перебування у стаціонарі. Лікарняна каса дає «зелене світло» приватним особам, колективам підприємств незалежно від форм їхньої власності, студентам навчальних закладів, пенсіонерам. Сплативши в будь-якому відділенні «Приватбанку» 3 гривні вступних внесків і надалі щомісяця перераховуючи на рахунок каси лише 5 гривень, людина за два місяці після того отримує індивідуальну пластикову картку члена лікарняної каси. Інформація про кожну особу надходить до комп'ютерної бази даних, де фіксується все: обстеження, лікування, призначення, результати аналізів тощо.
Зазначу, що такі захворювання, як наркоманія, алкоголізм, туберкульоз, цукровий діабет і деякі інші, не входять до переліку хвороб, лікування яких відшкодовує лікарняна каса.
В усіх інших випадках 10 днів амбулаторного лікування та 12 днів перебування в стаціонарі хворому з карткою «Лікарняна каса Полтавщини» обходяться абсолютно безплатно.
Погодьтеся, що умови цілком прийнятні, а ціна 5 гривень щомісяця є суто символічною платою за власне здоров'я.
— Погоджуюся, але чи не викличе саме ця символічна плата за здоров'я певний сумнів у пересічного громадянина?

Я вважаю, що справжня благодійність полягає не в тому, щоб привести на свято у дитячий садочок машину цукерок чи вручити  ветерану квіти до Дня Перемоги. Нами розроблена довгострокова цільова програма, яка має на меті докорінно змінити на краще стан справ у медичному обслуговуванні населення області.
Щодо сумнівів, наведу приклад. У Житомирській області послугами лікарняних кас сьогодні користується майже 130 тисяч чоловік. І нарікань немає.
Ми зараз активно співпрацюємо з міськими лікарнями, створюємо там склад невідкладної допомоги своєрідний недоторканий запас на випадок складної ситуації. Якщо, скажімо, людина потрапляє до лікарні у вихідні, святкові дні або в нічний час у тяжкому стані, у лікаря завжди є системи, шприци, розчини і все на разі необхідне.
Нещодавно розпочали роботу з районними лікарнями. Там, зрозуміло, проблем набагато більше, ніж у лікарнях обласного центру. Членами нашої організації вже стали Лохвиця, Кременчук, велика зацікавленість щодо співпраці у лікарів Чутівського та Карлівського районів. Але, переконаний, що найближчим часом переваги лікарняної каси зрозуміють керівники під¬приємств і завідуючі лікарнями всіх райо¬нів Полтавщини. Адже за сьогоднішніх умов лікарняна каса — єдина раціональна і дієва форма медичної допомоги населенню.
...Прикро, але факт: кількість людей, які не можуть дозволити собі «розкіш» полікуватися, в Україні щороку збільшується. Як невпинно зростає і смертність українців. Щороку в Україні помирає на 400 тисяч людей більше, ніж народжується. Тобто з території України зникає таке місто, як Полтава, разом з усіма його жителями.
Радянська загальнодоступна безплатна медицина пішла в небуття, а платна виявилася по кишені лише небагатьом.

 

Отже, вихід у нас і справді лише один: скидатися по копійчині і допомагати один одному вижити. В прямому розумінні цього слова.

Юрій Волков,
журналіст

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.