Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Лікарняна каса як елемент страхової медицини

м.Вознесенськ
Миколаївської обл.

Історична довідка

У м.Вознесенську проживає близько 50 тис. населення, працюють основні промислові підприємства: шкіряний завод, швейна фабрика, мясокомбінат.

Проблема.

Відомо, що кризовий стан міських бюджетів призвів до значного зниження рівня надання медичних послуг населенню.

Міську владу стривожила висока смертність серед городян: наче і бюлетенів не так багато видавалось, а з кожним роком збільшувалася кількість померлих, особливо працездатного віку. Фахівці виявили чимало причин цього, але одна з них вразила найсильніше: більшість хворих не зверталася за медичною допомогою ! У них просто не було грошей на лікування.

Це “відкриття” і спонукало міську владу замислитися: що зробити, аби медичні заклади могли надавати вознесенцям вчасну допомогу на високому професійному рівні і при цьому зняти з хворих фінансово-психологічний гніт – де взяти гроші на ліки? У місцевому бюджеті коштів вистачало лише на виплату зарплати медикам та ургентну допомогу, і то заледве. Через низькі пенсії, безробіття, невиплату зарплати вознесенці й не йшли до дільничного лікаря, не лягали в стаціонар.

Міська влада вжила ряд організаційних заходів, спрямованих на поліпшення медичного обслуговування мешканців міста, а очікуваних результатів не було. Тоді довелося шукати додаткові шляхи фінансування цієї галузі. Рішення було знайдено через відтворення одного з елементів страхової медицини – лікарняну касу.

Механізм вирішення.

Після обговорення цієї ініціативи у трудових колективах міста, міська рада у лютому 1997 року прийняла рішення про створення лікарняної каси в місті і Положення про неї. Практика створення каси базується на принципі добровільності. Була проведена велика агітаційна та роз‘яснювальна робота. Міська влада звернулася до городян через місцеві газети, радіо, телебачення, побувала на заводах, в організаціях. Найактивніше підтримали ідею промислові підприємства, вони і стали першими колективними членами нового об‘єднання взаємодопомоги.

Прийняте Положення визначило розмір відрахувань коштів від зарплат та пенсій. Він становить 5%.

Наприклад, пенсіонер платить 2 гривні, працюючий – 5, підприємець, службовець від 12 до 15 гривень. Вкладники лікарняної каси звертаються в бухгалтерію за місцем роботи з заявою про стягнення 5 % від виплачуваної суми зарплатні. Пенсіонери звертаються з аналогічною заявою до відділення зв‘язку чи філії ощадбанку, де одержують пенсію. Непрацююче населення самостійно через бухгалтерію лікарняної каси проводить перерахування і одержує абонемент. Коли вкладник здає заяву, він одразу отримує абонемент, який є бланком суворої звітності. У міру виплати зарплатні чи пенсії бухгалтерія, відділення зв‘язку або філія ощадбанку проводить відрахування визначеного відсотку і робить про це запис в окремій відомості.

Діти дошкільного віку, учні шкіл, ПТУ, студенти, батьки яких мають абонементи лікарняної каси, обслуговуються по їх абонементам.

Керівництво і координацію діяльності лікарняної каси здійснює рада, в яку входять представники громадськості міста, трудових колективів, керівництва лікарні, депутати міської ради, міський голова та його заступник. Склад затверджується сесією. Рахунок лікарняної каси відкривається в банку.

Завдання каси:

Акумуляція коштів громадян міста з метою поліпшення медичного обслуговування населення.

На 1 грудня 1998 року членами лікарняної каси були 22,5 тисяч мешканців міста при тому, що загальна чисельність населення Вознесенська складає 41 тисячу. Від часу заснування каси лише на придбання медикаментів і обладнання нею виділено 871796 гривень.

Член лікарняної каси має право:

  • одержати консультацію діагностичного відділення;
  • зробити аналізи безкоштовно;
  • провести безкоштовне лікування і протезування зубів, окрім протезів з дорогоцінних металів та напилення;
  • отримати повноцінне лікування, прописане лікарем, в умовах стаціонару (денного, постійного та стаціонару вдома) з використанням медичної апаратури ЦРЛ;
  • одержати в повному обсязі необхідні для лікування медикаменти, призначеш лікарем;
  • при одержанні направлення до обласної лікарні - звернугися з заявою до ради лікарняної каси про надання медикаментозної допомоги в лікуванні.

Якщо член лікарняної каси виходить зі складу каси, то він не має права домагатися відшкодування коштів, які він вклав в лікарняну касу.

Права та обов’язки ради лікарняної каси.

  • Рада лікарняної каси має право контролювати, раціонально розподіляти внески. Такі, як закупівля медикаментів та придбання сучасного медичного обладнання та інструментарію рада лікарняної каси проводить торги (тендери) по закупівлі меди-каментів.
  • Рада розглядає заяви, скарги і пропозиції, що надходять від членів лікарняної каси, здійснює нагляд за належним використанням медикаментів і обладнання і може вимагати від адміністрації ЦРЛ дисциплінарного покарання для осіб медичного персоналу (аж до звільнення з роботи).
  • Рада лікарняної каси розглядає і затверджує штатний розклад лікарняної каси і оплату праці штатних одиниць.

Результат.

Завдяки лікарняній касі існує можливість на належному рівні надавати городян не лише ургентну допомогу, а й проводити планове лікування та оздоровчі заходи. Завдяки акумуляції коштіів городян і жителів району за цей період закуплено медобладнання для станції швидкої допомоги, для стоматологічного, гінекологічного, діагностичного відділень, для дитячої лікарні.

Сьогодні Возненсенській касі понад два роки. Її членами стали 153 підприємств, установ і організацій міста. Її абонементами користуються близько 22500 чоловік. У середньому за два роки на одного хворого витрачено 180 гривень.

Якщо враховувати, що у бюджетах великих і малих міст, селищ немає коштів на медицину, то створення лікарняної каси, безумовно - ефективний шлях підтримки здоров”я людей, особливо соціально незахищених. Вознесенці це зрозуміли: 80 відсотків госпіталізованих у стаціонарі – члени лікарняної каси.

Інформація для контактів:

329600 м.Вознесенськ Миколаївської області,
вуп. Леніна, 10
міському голові
Гержову Юрію Івановичу.
Телефон (05134)-4-26-75, факс 4-23-81,
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"