Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Пацієнт завжди має право на медичну допомогу

12 грудня 2007 року № 97 (8252)
КОЖЕН з нас у випадку хвороби залишається сам на сам зі своєю проблемою. Де купити вночі медикаменти? Де взяти на операцію необхідну кількість грошей? Де впевненість, що призначено дійсно необхідні медикаменти? Чи несе відповідальність лікар, написавши вам на аркуші список ліків, а наступного дня інший лікар напише новий список, а ліки вже придбано?
Низька платоспроможність основної частини населення, неповне бюджетне фінансування охорони здоров'я, зростання вартості комунальних платежів призводять до того, що люди звертаються в лікарню коли хвороба вже прогресує.

Проте, основне завдання охорони здоров'я - попередити захворювання.


П'ятий рік в Полтавській області діє благодійна організація «Лікарняна каса Полтавщини» (далі ЛК). На 1 листопада 2007 року членами організації стало понад 27,5 тисяч громадян області. (1,77 % загальної кількості населення області). З початку роботи ЛК допомогу отримали в 26,6 тис. випадках звернень членів ЛК на суму, більше 2,5 млн. грн. Лікарням для покращення обслуговування членів ЛК надано медичного обладнання на суму, більше 160 тис. грн.
Основним напрямком діяльності ЛК є безкоштовне забезпечення членів ЛК (на період їх захворювання) медикаментами та медичними засобами, яке проводиться в державних лікувально-профілактичних закладах, які мають договірні стосунки з ЛК, після пред'явлення членського квитка.

 

Що отримує людина, ставши членом ЛК?
Отримавши посвідчення ЛК, людина отримує впевненість, що незалежно від її матеріального статку, у випадку захворювання вона отримає безкоштовно медикаменти дійсно необхідні їй в даний час, медикаменти, які дієві та результат дії яких пацієнт відчує протягом лікування.

Чому в Фармацевтичний формуляр ЛК включені не всі медпрепарати?
Дійсно. В межах України зареєстровано близько 14 тисяч медикаментів, але кожен лікар користується у повсякденній роботі 30, в кращому випадку, 50 медикаментами. На великий жаль, є лікарі, які можуть лікувати всіх пацієнтів 3-5 препаратами та не вдосконалюють свої знання: Прикро, коли призначені медикаменти протипоказані при захворюванні даного пацієнта, а пацієнт не має можливості себе захистити - він в повній залежності від знань чи незнань лікаря.
Фармацевтичний формуляр ЛК (перелік діагнозів та медикаментів) 2007 року - третє доповнене видання - включає понад 900 життєво необхідних медикаментів, згідно протоколів лікування за наказами МОЗ України та рекомендацій обласних спеціалістів.

Тоді навіщо в Україні така велика кількість медикаментів?
Пацієнт має право вибору лікаря, лікарні та методу лікування, про які його повинен поінформувати лікар. І ніхто не позбавляв його права вибору з рекомендованих медикаментів, в залежності від своїх можливостей та методу лікування.
Та повертаємося до основного завдання охорони здоров'я - попередження захворювання. Більшість медикаментів вживаються для профілактики того чи іншого захворювання.
Для прикладу - артеріальна гіпертензія. Лікування даної хвороби по життєво, тобто щоденно, профілактично вживають таблетки. А в стаціонарних умовах лікуються ускладнення, або під контролем медперсоналу проводиться підбір препарату та дози.
Дія багатьох профілактичних медикаментів проявляється через кілька тижнів чи навіть місяців. Завдання лікарів - навчити населення вести здоровий спосіб життя та займатися профілактикою хвороб. Хворобу легше попередити, ніж лікувати.
ЛК допомагає тоді, коли людині потрібна термінова допомога при невідкладних, гострих станах та загостренні хронічних хвороб. Тому й препарати, включені в формуляр, мають більш швидку дію.

В яких закладах можуть отримати допомогу жителі області - члени ЛК?
Підписано договори з державними лікарнями Полтави, Кременчука та районних центрів Полтавської області.
З початку роботи допомогу отримали більше 26 тисяч випадків звернень членів ЛК. Організацією надано допомогу лікарням медикаментами та товарами медичного призначення для лікування членів ЛК на суму, більше 2,5 млн. грн.
Лікування та обстеження в інших лікувальних закладах, в тому числі приватних, не фінансується.

Трапляються непорозуміння в роботі організації?
Як і в кожній роботі, перший час виникали питання і в лікарів, і в пацієнтів: звідки?, яким шляхом? В 2006 році з «Лікарняною касою Полтавщини» працювало 49 лікарень Полтавської області. Налагоджено забезпечення медикаментів через гуртових постачальників чи аптечні заклади. На сьогодні зрідка виникають проблеми лише з приводу «людського фактору», коли медичний працівник з якоїсь причини не бажає повноцінно виконати свій обов'язок, але це може трапитися незалежно від того - член каси до лікаря звернувся чи ні.

Чи дійсно з 1 січня 2007 року в касі піднявся щомісячний внесок до 8 грн. ?
В 2003 році, коли відкривалась організація, планувалось, що внесок буде 2,5% від міні¬альної заробітної плати, яка була на той час - 182 грн. Для прикладу, в Житомирській
касі він 3% та змінюється щорічно пропорційно мінімальній зарплаті. В колег з Комсомольська він - 4% від реальної зарплати працівника. В колег сумчан щомісячний внесок з 2003 року - 10 грн. На даний час мінімальна заробітна плата 400 грн. Враховуючи збільшення можливостей ЛК за період 2003-2006 рік: вдвічі збільшився перелік медикаментів та діагнозів, планове хірургічне лікування через 2 роки перебування в касі, обстеження на комп'ютерному томографі та МРТ після 6 місяців перебування в касі та інше - це і є основна причина зміни внеску. Та й за інфляцію забувати не варто - адже в середньому на 19% збільшилась вартість медикаментів за 3 останні роки.

Як Ви ставитися до районних лікарняних кас?
Я з повагою ставлюсь до людей, які в найтяжчі часи для держави мали мужність створити організації, які захищали жителів району від негараздів в медицині. Але, як показує життя та математичні розрахунки, каса менше 5-7 тисяч чоловік не в змозі повноцінно забезпечувати своїх клієнтів необхідними медикаментами, або робить це з великою кількістю обмежень.
Щоб не постраждали інтереси клієнтів районних кас, до «Лікарняної каси Полтавщини» вступили члени Машівської, Котелевської, Козельщинської, Хорольської, Решетилівської, Гребінківської кас. Тепер їхні люди мають більше можливостей при лікуванні, та й лікуватися можуть в усіх лікарнях області.
Діяльність ЛК базується виключно на Законі України «Про благодійництво та благодійні організації» у відповідності з Конституцією України, іншими законами та нормативно-правовими актами України, які стосуються благодійних неприбуткових організацій та на основі Статуту.
Членами ЛК можуть стати громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які досягли 18 років. З 1 вересня 2005 року почала діяти програма «Сімейного членства», яка дозволяє надавати допомогу дітям членів ЛК, при умові членства обох батьків та при сплаті внесків за дитину, з 3 років стаціонарно, з 6 років - стаціонарно та амбулаторно.
Членство в ЛК носить добровільний характер. Особи, що бажають вступити до ЛК, подають особисту заяву на ім'я голови правління (зразки є в усіх відділеннях Приватбанку, Полтавабанку, Укрпромбанку, Райффайзен банк Аваль, відділеннях «Укрпошти») та сплачують вступний одноразовий внесок З грн. та щомісячно членський внесок 8 грн. За дітей внески сплачуються на таких же умовах, але обов'язково дорослі повинні бути членами ЛК та мати посвідчення. Вступ до членів ЛК здійснюється в усіх відділеннях даних установ.
Організації, які стали колективним членом, подають список колективу та фінансовий документ про сплату внесків. Централізована сплата внесків через бухгалтерію підприємства спрощує механізм надходження коштів від члена ЛК.
Підприємство має право сплачувати до 80 відсотків членських внесків за кожного свого члена ЛК. Дана соціальна пільга може відображатися в колдоговорі підприємства.
Членам ЛК видається членський квиток - електронна пластикова картка. Допомога по лікуванню члена ЛК починаються через 2 місяці (61 день) після вступу до ЛК при регулярних щомісячних внесках.
При амбулаторно-поліклінічній допомозі, член ЛК проходить безкоштовне обстеження в поліклініці та отримує рецепти встановленого зразка на безкоштовне отримання препаратів у аптечних закладах, з якими співпрацює ЛК.
При вступі члена ЛК в стаціонари області він забезпечується медикаментозними препаратами, діагностичними методами дослідження, необхідними витратними матеріалами.

Медичні показання для лікування членів ЛК за рахунок організації:
Надається допомога на лікування гострого захворювання та загострення хронічного лише по направленню лікаря чи швидкої допомоги - загальний перелік захворювань складає більше 100 сторінок. До нього входять кардіологія, ендокринологія, пульмонологія, алергологія, гастроентерологія, гематологія, нефрологія, неврологія, ревматологія, травматологія, торакальна хірургія, отоларингологія, інтенсивна терапія, загальна хірургія, судинна хірургія, нейрохірургія, урологія, проктологія, акушерство та гінекологія, інфекційні захворювання, травми очей, шкірні хвороби. Тобто, всі поширені хвороби серед населення.

Які обмеження в ЛК?
Процес надання медичної допомоги за рахунок ЛК включає в себе лікування тільки одного основного захворювання та його ускладнень по направленню лікаря чи ургентній допомозі протягом 10 днів - амбулаторно чи 12 днів - стаціонарно. Для працюючих членів ЛК обов'язкове оформлення лікарняного листа, що надає можливість повноцінного, дієвого лікування під постійним контролем лікаря та зменшення ускладнень.
ЛК надрукувала та розповсюдила Фармацевтичний формуляр для лікарів згідно протоколів надання медичної допомоги МОЗ, до якого входять понад 900 медичних препаратів, які використовуються при лікуванні членів ЛК.
Сума на лікування обмежена лише препаратами з Фармацевтичного формуляру, кількість разів лікування за рік - залежить від стану хворого та необхідності в лікуванні. В ЛК є люди, яким надавалась допомога до 7 разів за 3 роки роботи каси. Найбільше надано медикаментів на лікування одного випадку на суми від 1,5 тис до 3,5 тисяч грн..

Кількість разів лікування та сума на лікування не обмежена для дорослих, 2 рази на рік по одному діагнозу - для дітей.
ЛК не відшкодовує витрати, пов'язані з такими захворюваннями, як захворювання психічної етіології, захворювання, причиною яких є зловживання алкоголем, наркотичними або токсичними речовинами, венеричними захворюваннями і захворюваннями, що передаються статевим шляхом, професійними захворюваннями, лікування методами нетрадиційної медицини (гіпноз, гомеопатичне лікування, рефлексотерапія, мануальна терапія, фітотерапія, ірідодіагностика і т.д.), зубопротезуючим і стоматологічним лікуванням, плановими хірургічними операціями ока, забезпеченням специфічної хіміотерапії при злоякісних новоутвореннях, цукровим діабетом, легеневими та позалегеневими формами туберкульозу, вірусними інфекціями, грипом, за винятком їх ускладнень, лікуванням, яке не призначене лікарем та деякі інші.

Які переваги ЛК перед іншими благодійними організаціями, фондами, страховими компаніями?

1.    Враховуючи, що «Лікарняна каса Полтавщини» - обласна організація, члени ЛК зможуть отримувати медичну допомогу в усіх державних лікувальних закладах області.
2.    Вступний внесок 3 грн. та щомісячні внески по 8 грн. незначні в порівнянні з одноразовою сплатою 100-400 грн. на період лікування, якщо людина самостійно придбає ліки.
3.    Всі необхідні ліки для лікування члена ЛК вже є в лікувальному закладі, або їх надає аптека, з якою співпрацює ЛК. Хворому, або його родичам, непотрібно шукати, наприклад, вночі, найближчу аптеку, можливо, цілодобову, щоб придбати необхідні ліки. Потрібно мати пластикову картку члена ЛК, а необхідні ліки Вам нададуть безкоштовно
4.    Лікарняна каса забезпечує медикаментами з початку захворювання, хворий не витрачає коштів на медикаменти, а при страхуванні через страхові компанії хворий платить за медикаменти самостійно, а потім доводить страховикам, що його лікування було необхідним, намагаючись відшкодувати свої затрачені кошти.

Комп'ютерне забезпечення ЛК надає можливість відслідковувати всі надходження та всі витрати на надання медичної допомоги членів організації. На кожну людину в комп'ютерній базі даних заведено медико-соціальну карту, яка надає можливість проводити контроль за процесом лікування кожного хворого.
Лікарняна каса - перший крок до обов'язкового медичного страхування.
Інформація, яка потрапляє в базу даних ЛК може використовуватися в різних статистичних напрямках. Наприклад, взаємозв'язок в ланці «Лікар - пацієнт - діагноз - медичні препарати» надає чітку картину про відповідність призначення лікування за протоколами лікування та знаннями лікаря. Дані можливо використовувати в майбутньому на атестації лікарів та відповідності займаним посадам.
Даний досвід роботи «Лікарняної каси Полтавщини» засвідчує, що лікарняна каса на сучасному етапі - найбільш реальне джерело залучення позабюджетних коштів для надання медичної допомоги населенню.
Загальнодоступна радянська безплатна медицина пішла в небуття, а платна виявилась по кишені не багатьом.
Не потрібно покладатися на можливе покращення стану в охороні здоров'я - необхідно забезпечити себе та своїх близьких гарантованою медичною допомогою на випадок захворювання.
Пацієнт завжди має право на медичну допомогу і «Лікарняна каса Полтавщини» допоможе йому.

Всю необхідну інформацію можна отримати в Полтаві за телефоном 63-74-56, чи за адресою: 36021, м. Полтава, вул. Залізна, 17, в м.Кременчук - виробничий підрозділ ЛК за адресою: вул. Жовтнева, 10, тел. 2-31-82.

Віталій Владиславович ШЕВЧЕНКО,
виконавчий директор ЛК
.

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"