Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

«Лікарняна каса Полтавщини» четвертий рік реалізовує право кожного на якісну і вчасну медичну допомогу

14 червня 2007 року №24(746)

Майже рік тому "Вечірня Полтава" розповідала про роботу благодійної організації "Лікарняна каса Полтавщини". У 2003 році молода й енергійна команда полтавських медиків Втілила В життя німецький досвід — своєрідну альтернативу страхової медицини.
СУТЬ ЙОГО ПОЛЯГАЄ у наступному: ставши членом Лікарняної каси (ЛК), людина сплачує щомісяця у її фонд 8 гривень і на 61-ий день після вступу отримує індивідуальну членську картку. Далі, потрапивши у лікарню з гострим болем, травмою чи загостренням хронічної хвороби, їй треба лише показати лікарю цю картку, й одразу ж починає працювати механізм надання найдієвішої медичної допомоги. У лічені хвилини пацієнта забезпечують усіма необхідними медикаментами, і починається процес лікування. Витрати на все це пізніше оплатить Лікарняна каса, а в момент гострої необхідності не втрачається дорогоцінний для хворого і лікаря час.

Окрім того, потрапивши на лікарняне ліжко з гострим станом (що, як правило, трапляється непередбачувано), людина не нервується через відсутність грошей на ліки, не піднімає на ноги усіх рідних у пошуках необхідних медикаментів.
Члени "Лікарняної каси Полтавщини" з дворічним стажем членства, мають право зробити безкоштовно й планову операцію.
Батьки, які є членами Лікарняної каси, можуть оформити картки й на своїх дітей. Із трьох років малюк отримуватиме, у разі необхідності, стаціонарне лікування, з шести — стаціонарне і амбулаторне.
Медичне обслуговування членам "Лікарняної каси Полтавщини" забезпечується у більшості лікарень Полтавської і Житомирської областей.
Станом на липень 2006 року, коли писався перший матеріал, членами "Лікарняної каси Полтавщини" була 21 тисяча мешканців області. Із них понад 11 тисяч пройшли обстеження і лікування на загальну суму 1,5 млн. грн.
Про те, що нового з'явилося в переліку послуг і напрацювань "Лікарняної каси Полтавщини" за рік, що минув, говоримо з виконавчим директором благодійної організації "Лікарняна каса Полтавщини" Віталієм ШЕВЧЕНКОМ:
- Віталію Владиславовичу, чи збільшилася за останній рік кількість медичних закладів, де можуть отримати лікування члени ЛК?
- Так. Нині картки "Лікарняної каси Полтавщини" працюють не лише в обласних та міських лікарнях, а й в усіх районних, дільничних лікарнях та амбулаторіях. Загалом по Полтавщині це 276 лікарняних закладів. Тобто член Лікарняної каси може отримати швидку й дієву медичну допомогу по всій області.
- Скільки членів нараховує "Лікарняна каса Полтавщини" сьогодні, як люди дізнаються про її послуги і вступають до організації?
- Нині в лавах ЛК перебуває понад двадцять шість тисяч мешканців області. Люди довідуються про нас у лікарнях, де лікуються, від родичів, знайомих чи друзів, котрі мають досвід членства в Лікарняній касі. З інформацією про нас можна ознайомитися й у відділеннях банків, котрі приймають членські внески.
Донедавна вступити до "Лікарняної каси Полтавщини" можна було через усі відділення "ПриватБанку" по області. Умови вступу зовсім нескладні: треба заповнити відповідну заяву у відділенні банку, назвати номер свого ідентифікаційного коду, заплатити три гривні одноразового вступного внеску і вісім - членського (до речі, найнижчий членський внесок серед ЛК по Україні). На 61-ий день після вступу до "Лікарняної каси Полтавщини" необхідно прийти з паспортом у наш офіс по вулиці Залізній, 17. Тут же на місці наші співробітники сканують з паспорта фото нового члена ЛК і видають пластикову картку, яка гарантує надання безкоштовної і вчасної медичної допомоги в разі необхідності.
З 1 червня 2007 року ми розширили свою діяльність по області — збільшили мережу банків, які приймають вступні та членські внески до Лікарняної каси. Тепер бажаючі стати членами ЛК зможуть це зробити в кожному населеному пункті, де є відділення банку чи одне з 755 відділень Укрпошти.
Вступні та членські внески можна сплатити в усіх відділеннях "Райффайзен Банку Аваль" (комісію платник банку не сплачує), "Укрпромбанку" (платник сплачує комісію банку 1% від суми, але не менше 0,3 грн.), "Полтава Банку" (1 грн. при сплаті су¬ми до 100 грн. та 2 грн. при сумі більше 100 грн.), Укрпошти (1,5% від суми, але не менше 0,84 грн.), "ПриватБанку" (1%, але не менше 2 грн.). Враховуючи таку політику банків, рекомендуємо членські внески сплачувати по періодах наперед — поквартально чи на півроку.
Тож тепер, окрім лікарень і "ПриватБанку", інформацію про "Лікарняну касу Полтавщини" можна отримати в усіх відділеннях вищеперерахованих банків, Укрпошти та у відповідальних медичних працівників лікарень.
Організації, які стали колективним членом, подають список колективу та фінансовий документ про сплату внеску.
Централізована сплата внесків через бухгалтерію підприємства спрощує механізм поступлення коштів від члена ЛК.
Підприємство має право сплачувати до 80 відсотків членських внесків за кожного свого члена ЛК. Дана соціальна пільга може відображатися в колективному договорі підприємства, що дуже позитивно впливає на імідж керівника.
- Чи кожна людина може стати членом ЛК?
- Членами ЛК можуть стати громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які досягли 18 років. З 1 вересня 2005 року діє програма "Сімейного членства", яка дозволяє надавати допомогу дітям членів ЛК з 3 років стаціонарно, з 6 років — стаціонарно та амбулаторно, за умови членства обох батьків та сплати внесків за дитину.
Діяльність ЛК базується виключно на Законі України "Про благодійництво та благодійні організації" відповідно до Конституції України, іншими законами та нормативно-правовими актами України, які стосуються благодійних неприбуткових організацій та на основі Статуту.
- Тож членом ЛК може стати й інвалід 1 -ої чи 2-ої групи або інвалід дитинства? Тобто люди, котрі обов'язково потребуватимуть медичної допомоги?
- Звичайно. Лікарняна каса для того і створювалася, аби допомагати людям, котрі потребують допомоги. Графи "інвалідність" та "місце роботи" в нашому випадку вводяться до анкети лише для аналізу, а не заради якихось обмежень. Дітям інвалідам дитинства ми не допомагаємо лише в лікуванні основного захворювання, оскільки такі діти отримують пенсію, котра передбачається для використання саме на ці цілі. У всіх інших випадках — обмежень немає.
- А чи є грошові обмеження? Яку суму на лікування перевищувати не можна?
- Сума на лікування обмежена лише препаратами з Фармацевтичного формуляра, а кількість разів лікування за рік — залежить від стану хворого та необхідності в лікуванні. У ЛК є люди, яким надавалась допомога до 7 разів за 3 роки роботи каси. Найбільші суми на лікування одного випадку від 1,5 тис. до 3,5 тис. грн.
- А яку найбільшу суму витратила "Лікарняна каса Полтавщини" на лікування одного пацієнта?
- Одна людина пролікувалася на загальну суму 8,5 тис. грн. Цей пацієнт з дуже складним діагнозом проходив лікування уже тричі.
- Чи збільшився порівняно з минулим роком перелік діагнозів, при яких "Лікарняна каса Полтавщини" оплачує лікування своїм членам?
- Перелік діагнозів не збільшився, але розширився спектр можливостей по лікуванню кожного з них. Загальний перелік захворювань складає 100 сторінок. До нього входять кардіологія, ендокринологія, пульмонологія, алергологія, гастроентерологія, гематологія, нефрологія, неврологія, ревматологія, травматологія, торакальна хірургія, отоларингологія, інтенсивна терапія, загальна хірургія, судинна хірургія, нейрохірургія, урологія, проктологія, акушерство та гінекологія, інфекційні захворювання, травми очей, шкірні хвороби. Тобто всі поширені хвороби серед населення.
Також додалася можливість обстежуватися на комп'ютерному та магнітно-резонансному томографах у порядку черги, але безкоштовно. Єдина умова - людина повинна бути членом Лікарняної каси не менше півроку.
- Які обмеження існують у ЛК?
- Процес надання медичної допомоги за рахунок ЛК включає в себе лікування тільки одного основного захворювання та його ускладнень за направленням лікуючого лікаря чи ургентною допомогою протягом 10 днів амбулаторно чи 12 днів стаціонарно. Для працюючих членів ЛК обов'язкове оформлення лікарняного листка, що дає можливість повноцінного дієвого лікування під постійним контролем лікаря та зменшення ускладнень.
ЛК надрукувала та розповсюдила Фармацевтичний формуляр для лікарів згідно з протоколами надання медичної допомоги МОЗ, до якого входять понад 900 медичних препаратів, які використовуються при лікуванні членів ЛК.
ЛК не відшкодовує витрати, пов'язані з такими захворюваннями, як психічна етнологія, захворювання, причиною яких є зловживання алкоголем, наркотичними або токсичними речовинами, венеричні хвороби й захворювання, що передаються статевим шляхом, професійні захворювання, лікування методами нетрадиційної медицини (гіпноз, гомеопатичне лікування, рефлексотерапія, мануальна терапія, фітотерапія, ірідодіагностика і т. д.), зубопротезуюче й стоматологічне лікування, планові хірургічні операції ока, забезпечення специфічної хіміотерапії при злоякісних новоутвореннях, цукровий діабет, легеневі та позалегеневі форми туберкульозу (тобто захворювання, які підлягають лікуванню згідно з державними програмами), вірусні інфекції, грип, за винятком їх ускладнень, лікування, яке не призначене лікарем, та деякі інші.
- Ви сказали, що Фармацевтичний формуляр нині включає в себе понад 900 медичних препаратів. Здається, минулого року він складав 550?
- Так, ми віднайшли можливість розширити асортимент препаратів, щоб лікар мав можливість вибирати і призначати пацієнту саме ті ліки, які будуть найдієвішими при його стані.
- Чи контролює Лікарняна каса роботу лікаря і чи може зробити це сам пацієнт?
- Так. З самого початку нашої роботи ми узгодили з Облздороввідділом "Листок медичного супроводу члена ЛК". Як тільки хворий потрапляє до лікарні, медична сестра записує в цей Листок усі препарати, котрі людина отримала для лікування. По завершенні лікування хворий повинен підписати цей Листок-супровід.
- А чи не виникає прецедентів, коли в Листку-супроводі зазначаються одні ліки, а насправді людині дають дешевший аналог?
- Поки що ми стикалися з незначними механічними помилками, коли не співпадала кількість використаних пігулок. Загалом же лікарю немає сенсу економити, оскільки за ліки пацієнт не платить. Навпаки, лікар зацікавлений якнайшвидше поставити хворого на ноги, щоб підтвердити свою кваліфікацію. А це питання ми контролюємо.
- Тобто лікарняний процес вибірково відслідковують співробітники Лікарняної каси?
- Не тільки. Нині по області працює 24 наших експерти, котрі контролюють лікарняний процес. Також ми уклали угоди з 60 медсестрами, відповідальними за отримання і розподіл медикаментів. Ці люди отримують винагороду за свою роботу, тобто мають мотивацію. Вони завжди передзвонять до нас, проконсультуються в разі потреби. І скажу, у відділеннях, де працюють такі медсестри та експерти , скарг від пацієнтів не має.
- А чи отримують якусь мотивацію лікарі, котрі опікуються здоров’ям членів каси?
- Моральну так, матеріальної поки що ні. Але ми працюємо і над цим питанням. Поки що  лікарі цінують реальну можливість надати своєчасну та дієву допомогу хворому за допомогою ЛК.
- Нині  член «Лікарняної каси Потавщини» має можливість отримати медичну допомогу не лише в лікарнях Полтавщини, а й сусідньої Житомирської області та Києва. Чи плануєте долучити до цього списку й інші області України?
- Так. Нині у стадії розробки договір з Лікарняною касою Сумської області, на черзі — Харківська.
- Які переваги має "Лікарняна каса Полтавщини" перед іншими благодійними організаціями, фондами, страховими компаніями?
- По-перше. Враховуючи, що "Лікарняна каса Полтавщини" - обласна організація, члени ЛК зможуть отримувати медичну допомогу в усіх державних лікувальних закладах області за направленням лікаря.
По-друге. Вступний внесок 3 грн. та щомісячні внески по 8 грн. незначні порівняно з одноразовою сплатою 100—400 грн. на період лікування, якщо людина купує ліки самостійно.
По-третє. Усі необхідні медикаменти для лікування члена ЛК уже є в лікувальному закладі або їх надає аптека, з якою співпрацює ЛК. Хворому або його родичам не потрібно шукати, наприклад вночі, найближчу аптеку, щоб придбати необхідні медикаменти. Треба мати лише пластикову картку члена ЛК, а необхідні ліки вам нададуть безкоштовно.
Четверта перевага. Лікарняна каса забезпечує медикаментами з початку захворювання, хворий не витрачає коштів на медикаменти, а при страхуванні через страхові компанії він платить за медикаменти самостійно, а потім доводить страховикам, що його лікування було необхідним, намагаючись відшкодувати свої затрачені кошти.
П'яте. Комп'ютерне забезпечення ЛК надає можливість відслідковувати всі надходження та всі витрати на надання медичної допомоги членів організації. На кожну людину в комп'ютерній базі даних заведено медико-соціальну карту, яка надає можливість проводити контроль за процесом лікування кожного хворого.
Лікарняна каса — перший крок до обов'язкового медичного страхування.
Інформація, яка потрапляє в базу даних ЛК може використовуватися в різних статистичних напрямках. Наприклад, взаємозв'язок в ланці лікар—пацієнт—діагноз—медичні препарати надає чітку картину про відповідність призначення лікування за протоколами лікування та знання лікаря. Дані можливо використовувати в майбутньому на атестації лікарів щодо відповідності займаним посадам.
Даний досвід роботи "Лікарняної каси Полтавщини" засвідчує, що лікарняна каса на сучасному етапі — найреальніше джерело залучення позабюджетних коштів для надання медичної допомоги населенню.

Пацієнт завжди має право на медичну допомогу і "Лікарняна каса Полтавщини" допоможе йому.


Усю необхідну інформацію ви можете отримати в Полтаві за телефоном 63-74-56 чи за адресою: 36021, м. Полтава, вул. Залізна, 17 та у Кременчуці у виробничому підрозділі ЛК за адресою: вул. Жовтнева, 10, тел. 2-31-82.

Оксана Клочко

 

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.