Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Більшість інсультів можна запобігти профілактикою. І це не "прокапування".

Інсульт загрожує кожному. Протягом життя він станеться у кожного шостого з нас. У світі кожної хвилини інсульт стається у 32 людей, і 11 людей помирає від інсульту. Зараз на нашій планеті живуть 80 мільйонів. людей, які пережили інсульт, 50 мільйонів з яких мають стійкі неврологічні порушення, такі як слабкість руки чи ноги, розлади мови, зору чи рівноваги (https://goo.gl/WQQbe2). Вагома причина, щоб задуматись, як захистити себе та рідних.

Але є й хороша новина — близько 90% випадків всіх інсультів зумовлені факторами ризику, на які ми можемо ефективно впливати. Ці чинники не можна ігнорувати — що довше нічого не робити для профілактики, то важчими будуть наслідки.

Лікар-невролог Yuriy Flomin підготував поради, як кожен може знизити ризик інсульту особисто для себе.

Результати наукових досліджень свідчать, що близько 90% всіх інсультів обумовлені 10 факторами ризику, на які ми можемо ефективно впливати. У світі майже половина всіх інсультів пов'язана з артеріальною гіпертензією, близько 1/3 - з недостатньою фізичною активністю, приблизно 1/4 - з поганим харчуванням, понад 1/4 - з надмірним рівнем холестерину, до 1/5 - з ожирінням, до 1/10 - з курінням та до 1/10 - з миготливою аритмією.

Спеціаліст може визначити фактори ризику інсульту, розрахувати його ймовірність протягом 5-10 років та порадити як знизити ризик хвороби на 50-80%!

Якщо не планували поки візит до лікаря — ви можете почати з того, щоб самостійно розрахувати ризики інсульту. Для цього є онлайн-інструменти — спеціальні калькулятори Stroke Riskometer або QStroke. Їх можна безкоштовно завантажити на смартфон (https://goo.gl/nQ2EsN, https://goo.gl/ukbxQ6) або виконати розрахунки онлайн (https://qstroke.org/).

Загальний ризик судинних катастроф (інфаркту міокарду, інсульту, смерті від судинного захворювання) можна визначити за допомогою калькулятора ASCVD Risk Estimator Plus, що доступний за посиланням (https://goo.gl/GMh5t6).

Якщо ризик інсульту чи інших судинних катастроф підвищений (навіть помірно) — треба звернутися до свого сімейного лікаря чи терапевта. Лікар надасть поради щодо профілактики судинних хвороб, а за потреби направить до кардіолога чи судинного невролога або на відповідні дослідження.

Зверніть увагу на гіпертонію, миготливу аритмію та підвищений холестерин — провідні чинники ризику інсульту. Профілактичне медикаментозне лікування та більш здоровий спосіб життя допоможуть вам знизити ризик інсульту.
До прикладу, у разі гіпертонії (підвищеного артеріального тиску), ліки треба приймати щодня. Прокапування раз чи два на рік чи прийом ліків лише тоді, коли стало зле, — не працює (https://goo.gl/YpFhA8).

Регулярний прийом ліків має нормалізовувати тиск. За урядовою програмою "Доступні ліки", ви можете отримувати потрібні ліки безоплатно або доплативши невелику різницю. Дізнайтеся більше тут: http://moz.gov.ua/dostupni-liki
Інсульт є великою медичною та соціальною проблемою в Україні. Він залишається провідною причиною інвалідності та смертності, призводить до тяжких втрат для окремих людей, їх родин і країни в цілому.

Важливо бути свідомим, що інсульту можна запобігти! Водночас знати перші ознаки інсульту, за яких треба негайно викликати екстрену медичну допомогу (https://goo.gl/G1tWhx).

Детальніше про те, як оцінити ризик інсульту та що робити, щоб його уникнути - читайте на сайті Міністерство охорони здоров'я України: https://goo.gl/A37B3h

Уляна Супрун

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"