Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Як лікують у Швеції: все для людей

https://img.tsn.ua/cached/1533910261/tsn-7fb3ba3a1c366fde98f9c353dffa928f/thumbs/1340x530/a3/fb/3729f3f52673e64fec269cfd8eb4fba3.jpegПрагнення не нашкодити, звичка до здорового способу життя та справді доступна для усіх медицина — ключі до здоров’я всієї країни.

В Україні тривають бурхливі дискусії щодо медичної реформи — вона має як палких прихильників, так і категоричних противників.

Але всі погоджуються, що ми маємо наслідувати тут розвинені та багаті країни. Що ж на практиці являє собою омріяна нами медицина — розкажуть українці, які живуть за кордоном і знають про неї не з чуток.

До Швеції я переїхала три роки тому на навчання, і за цей час жила в різних регіонах: від півдня до півночі, і у великих містах, зокрема, у столиці Стокгольмі, і зовсім маленьких. Зараз мешкаю в Уппсалі — це красиве студентське місто і четверте за кількістю населення в країні.

З місцевою медициною мені доводилось зустрічатись не раз, і головне, що про неї можна сказати — вона справді про людей. Так, вона не ідеальна, але свою репутацію однієї з найкращих у світі вона заслужила.  

І ось чому.

ДЕРЖАВА гарантує рівноправний та справедливий доступ усіх мешканців країни до медичних послуг. Відповідальність за охорону здоров'я та медичну допомогу в Швеції розділяють порівну центральна влада, регіони (лени — це як області в Україні) та муніципалітети (рівень населених пунктів).

Роль центральної влади полягає в тому, щоб встановити правила та керівні принципи, а також визначати політичну програму охорони здоров'я та медичної допомоги. Це відбувається через закони та розпорядження або шляхом досягнення домовленостей з Шведською асоціацією місцевих влад та регіонів (SALAR), яка представляє регіони та муніципалітети.

    Держава гарантує рівноправний та справедливий доступ усіх мешканців країни до медичних послуг

Зокрема, закон про охорону здоров'я та медичну допомогу в Швеції регулює обов'язки регіонів (швед. landsting) та муніципалітетів (швед. kommun) та надає місцевій владі більше свободи у фінансових питаннях та прийнятті рішень. Політика у сфері охорони здоров'я та медичних послуг в однаковою мірою стосується як державних медичних установ, так і приватних.

Усі громадяни Швеції та ті, хто має дозвіл на перебування в країні більше 1 року, мають право на державне страхування. Воно надається автоматично і більшість шведів ним користується.

ДЕРЖАВНЕ СТРАХУВАННЯ, або ж соціальне страхування (швед. socialförsäkring) — це, по суті, гарантія від держави, що ви платите за медичні послуги та ліки максимум 2,2 тисячі крон — це близько 6700 грн (детальніше про цю систему буде у розділі про ціни). Держава регулює, скільки щорічно має витрачатись на охорону здоров'я, і регіони перераховують кошти на Державну страхову касу (швед. Försäkringskassan), яка повністю опікується держстрахуванням в країні.

ПРИВАТНИМ СТРАХУВАННЯМ займаються приватні страхові компанії. Приватні страховки мають 600 000 шведів — загалом населення Швеції 9,903 млн осіб. 70% приватних страхових полісів — це ті, що оплачуються роботодавцями, але частину доведеться сплачувати і вам. Це, наприклад, випадки з працевлаштування іноземців або навчанням іноземних студентів, тобто, тих, хто приїхав з-за меж ЄС.

Приватні страхові поліси можна купувати індивідуальні або групові. Групове страхування поширене серед профспілок Швеції, де член профспілки за бажанням може сплачувати додатково до членського внеску суму на групове страхування (вартість варіюється від 200 до 300 крон на місяць (від трохи більше 600 до 900 грн).

    Державне страхування — це, по суті, гарантія від держави, що ви платите за медичні послуги та ліки максимум 2,2 тисячі крон

На моїй першій роботі в державній установі в Швеції я була членом профспілки Jusek — профспілки для юристів, економістів, правознавців, HR, комунікаторів та соціологів. Групове страхування впродовж року коштувало мені близько 2,5 тис. крон. Приватне страхування у разі повного пакету, окрім звичних медичних послуг, таких як консультації, планування лікування, послуги профільних спеціалістів, покриває навіть нещасні випадки, профілактику та реабілітацію після хвороб, травм.

Приватне медичне страхування є додатковим і залежить від фінансової спроможності людини. Воно не дуже популярне, оскільки має обмеження за віком і передбачає вікову стелю для страхових полісів, і чим більше вам років, тим більшим стає щорічний внесок. Приміром, для 40-річної здорової людини приватне страхування коштуватиме близько 1 тис. крон в рік, тоді як для 60-річної людини з хронічними хворобами повний пакет коштуватиме вже 15 000 тисяч крон, тобто майже 46 тис. грн на рік.

Втім, приватне медичне страхування може дуже стати в нагоді, якщо ви протягом тривалого часу на лікарняному і не можете працювати. Зазвичай під час лікарняного у Швеції роботодавець гарантує 80% виплат від вашого місячного доходу, а приватне медичне страхування може вдвічі зменшити вашу втрату вашої зарплатні, тобто ви зможете отримувати 90% від свого місячного доходу. Також досить багато приватних страхових компаній у своїх медичних полісах пропонують компенсацію, якщо ваша робоча спроможність зменшиться на 25% і більше.

Коли я була студенткою, користувалась послугами приватної страхової компанії, це був цікавий досвід, але доводилось постійно обґрунтовувати доцільність наданих медичних послуг та збирати усі чеки. Зараз я користуюсь тільки державним страхуванням — насправді його більш ніж достатньо тут, у Швеції.

ЛІКАРНЯ ТА ЦЕНТР ЗДРОВ’Я (швед. vårdcentral, щось на зразок поліклініки) в Швеції зазвичай обирається кожною людиною самостійно за місцем проживання через національну електронну медичну систему. Кожен має право обрати будь-яку лікарню чи центр здоров’я в рамках свого регіону незалежно від того, чи це державний, чи приватний заклад. Державні та приватні лікарні існують поруч і взаємодоповнюють одна одну. Шведи нерідко звертаються до обох одночасно — просто якась ближче, десь більше лікар подобається.

Різниці між державними та приватними лікарнями особливої немає. Вони функціонують однаково, адже наслідують ті самі державні стандарти і вимоги. Лікарні намагаються привабити пацієнтів своєю репутацією, місцем розташування чи кількістю наявних вузькопрофільних спеціалістів — в усьому іншому різниці між ними жодної.

    Різниці між державними та приватними лікарнями особливої немає. Вони функціонують однаково, адже наслідують ті самі державні стандарти і вимоги

І в плані черг теж — їхня довжина залежить лише від кількості населення, яке мешкає в конкретному регіоні, і, відповідно, розмірів самої лікарні. А от приватна вона чи державна, значення не має. Що сказати, хвороба усієї західної медицини — черги до вузьких спеціалістів та на операції — не оминула і Швецію. Тривалість очікування попередньо запланованого лікування, наприклад, як лазерна операція катаракти або заміна суглобу стегна, давно було причиною загального невдоволення шведів сферою охорони здоров’я.

Аби покращити ситуацію, з 2005 року уряд запровадив гарантію і часові рамки надання медичних послуг такого характеру. Отож зараз всі лікарні зобов’язані дотримуватися правила, що після первинного огляду, коли визначено, яка медична допомога потрібна, жоден пацієнт не повинен чекати більше 90 днів, щоб потрапити до фахівця. І так само не більше 90 днів, щоб отримати хірургічні послуги або спеціальне лікування. Якщо ж час очікування перевищено, пацієнтам пропонується допомога в іншому закладі. І тоді витрати, включаючи будь-які витрати на транспортування, сплачуються владою регіону.

Не можна сказати, що це вирішило проблему повністю — бо ж кому може бути до вподоби чекати на візит до лікаря чи операцію навіть три місяці, — але точно стало краще. Принаймні випадки, як раніше, коли очікування могло розтягнутися і на півроку, нині просто неможливі.

ЦІНИ НА МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ в Швеції здебільшого досить демократичні, зважаючи на рівень доходів громадян та на те, що держава субсидіює великий відсоток їхньої вартості.

Є цінова стеля у 1100 крон (3190 грн) практично на усі види медичних послуг, а також окремо ще 1100 крон на ліки — тобто загалом ви маєте витратити не більше 2200 крон на рік. Якщо ви переходите цю межу, далі держава компенсує вам вартість наданих медичних послуг. За операції шведи не платять. Ці витрати покривається державою, пацієнт сплачує лише поденний внесок за стаціонарне лікування у розмірі 100 крон на день.

Вартість для пацієнтів для первинної медичної допомоги варіюється від 100 до 300 шведських крон залежно від рішення ради регіону. Для спеціалізованих візитів до вузькопрофільних спеціалістів максимальна комісія становить 400 крон — це ті витрати, які входять до "стелі" в 1100 крон.

    За операції шведи не платять. Ці витрати покривається державою, пацієнт сплачує лише поденний внесок за стаціонарне лікування у розмірі 100 крон на день

При цьому ціна за прийом в державній та приватній лікарні майже однакова, оскільки держава як вже зазначалося субсидіює вартість медичних послуг. Тому як державна, так і приватна лікарня за надані послуги отримують однакові кошти від держави. Приватним медичним закладам невигідно підвищувати ціни, хіба що вони дійсно спромоглися залучити суперфахівців і дійсно можуть надати кращі послуги та створити комфортніші умови в лікарні.

Та є нюанс — що саме вам компенсують, встановлює кожен регіон на підставі домовленостей з лікарнями та Державною страховою касою. В регіоні Уппсала, де я мешкаю, до державного відшкодування не входить вакцинація, діагностика, профілактика, пропущений візит, а також витрати на стаціонарне лікування в лікарні (операції в тому ж числі).

Але, наприклад, в Естерйотланд (швед. Östergötlands län), де живуть дідусь та бабуся мого партнера, кращі умови. І так, їм держава субсидіює 5-6 тисяч крон на рік на ліки та консультації спеціалістів. Схема загалом така — ви сплачуєте по рахунках, які надсилає лікарня, а щойно ви перевищуєте цінову стелю в 2,2 тис. крон за первинну медичну допомогу і ліки, вам приходить повідомлення, що подальше лікування до кінця 12-місячного періоду буде безкоштовним.

Читайте також: Як лікують у Швейцарії: щохвилинна оплата прийому і приголомшлива якість Як лікують у Швейцарії: щохвилинна оплата прийому і приголомшлива якість Як лікують у Швейцарії: щохвилинна оплата прийому і приголомшлива якість

Стоматологія, як і всюди в скандинавських країнах і загалом на Заході, є дуже дороговартісною. При цьому стоматологічні послуги не входять до державного гарантування (стелі) в оплаті медичних послуг у жодному регіоні. Щоправда, для осіб віком до 19 років стоматологічні послуги безкоштовні. Також, щоб заохотити доросле населення відвідувати стоматолога для профілактики, громадянам від 30 до 74 років держава щорічно виділяє на стоматологічні послуги суму в 150 крон. Якщо вам від 20 до 29 років або ви старші за 75 років, такий щорічний внесок від держави становить 300 крон. Але для розуміння — один візит до стоматолога стане вам від 700 до 2000 крон, тобто від 2130 грн до понад 6000 грн.

Шведи невдоволені такими цінами, бо звикли, що медичні послуги майже безкоштовні в країні. Хоча, якщо порівняти рівень цін на ті ж послуги в Швеції та в США, то шведам нічого нарікати. Щодо власного досвіду, то я зазвичай відвідую свого сімейного стоматолога в Україні, коли приїжджаю до своїх рідних. Якість стоматологічних послуг у нас нічим не поступається шведській, зате ціни — набагато приємніші.

    Що саме вам компенсують, встановлює кожен регіон на підставі домовленостей з лікарнями та Державною страховою касою

Ще один цікавий момент про ціни: якщо ви пропустили ваш час консультації у лікаря, ви все одно сплачуєте повну вартість послуги. Скасувати або переєструвати час можна зателефонувавши в лікарню чи через онлайн-сервіс медичних послуг 1177.se щонайпізніше за 48 годин до назначеного часу, тоді вам не прийде квитанція про оплату пропущеного візиту.

Також важливо знати, що лікарні та медичний персонал цінують свій час і поважають пунктуальність. Тож якщо ви спізнились хоча б на 5 хв до лікарні і не встигли взяти талончик, що ви з’явились, прийом не відбудеться. Хоча тут іноді можуть бути і винятки, коли лікар таки може піти назустріч студентці з хронічною проблемою пунктуальності.

ЕКСТРЕННА МЕДИЧНА ДОПОМОГА В ШВЕЦІЇ надається у відділеннях екстреної допомоги при лікарнях та центрах здоров’я (ті, що як наші поліклініки). Викликати швидку можна за телефоном 112 (SOS-Alarm). Однак варто зауважити, що реанімобіль виїжджає лише на виклики, коли життю людини загрожує реальна небезпека, як от автомобільна аварія з пораненими, інсульт, гострий алергічний шок тощо.

Виклик швидкої або ж допомога в ектреному відділенні при лікарні не безкоштовні. Ви оплачуєте рахунок пізніше, коли вам приходить лист додому з точною сумою. В різних регіонах Швеції може бути різна ціна — від 400 до 700 крон. Ця сума не входить у 1100 крон, які мають сплачуватися на рік — це окрема витрата.

ПУТІВНИК З ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я. Якщо ж ви в змозі дійти або доїхати до лікарні самотужки, ви маєте робити це самі. Диспетчер 112 не відправить машину, вертоліт чи катер у таких випадках. Ви також можете зателефонувати за номером 1177, щоб отримати кваліфіковану допомогу  телефоном або оцінити рівень серйозності вашого стану здоров'я.

Наприклад, коли у вас раптово розболівся живіт після 10 булочок з корицею, і ви підозрюєте, що, можливо, у вас таки не переїдання, а запалення апендиксу, тоді якраз варто телефонувати 1177. Медсестра гарячої лінії розпитає про ваше самопочуття, проведе декілька тестів на визначення, чи це саме апендикс.

    Якщо ж ви в змозі дійти або доїхати до лікарні самотужки, ви маєте робити це самі. Диспетчер 112 не відправить машину, вертоліт чи катер у таких випадках

Приміром, попросить вас пострибати лише на правій нозі (у разі запаленні апендиксу ви не зможете цього зробити, оскільки відчуєте страшенний біль). Якщо тести позитивні, вам дадуть вказівку для подальших дій — спакувати одяг, капці, зубну щітку і їхати в найближчу лікарню у відділення екстренної допомоги. Це реальна історія, яка трапилась з одним моїм знайомим.

Взагалі цілодобова чергова лінія за тел. 1177 або вебсайт www.1177.se — це ваш найперший "лікар" та "порадник" у сфері медицини. Якщо у вас болить спина чи з'явились незрозумілі висипи на шкірі, перше, що ви можете зробити в Швеції — це звернутись до безкоштовного путівника з охорони здоров'я.

Диспетчери гарячої лінії розмовляють як шведською, так і англійською мовою, а вебсайт функціонує та надає інформацію і мовою національних меншин Швеції (саамською), арабською, англійською, фінською, перською, польською, російською, сомалійською, сорані (південнокурдською), тигринською (ефіопською), турецькою та мовою жестів.

На сайті ви знайдете повну інформацію про усі можливі захворювання та стани здоров'я, поради зі здорового харчування, спеціальних дієт та занять оздоровчим спортом.

Також www.1177.se — це доступ до вашого особистого медичного кабінету, де ви можете вести облік прийомів у лікаря, читати ваш електронний медичний журнал, мати доступ до прописаних вам лікарських рецептів та слідкувати, скільки упаковок ліків ви вже придбали, а скільки залишилось в рецепті. Окрім того, на сайті можна замовити безкоштовні тести додому на венеричні захворювання, як от гонорея та хламідії (для осіб від 15 років).

ВІДНОШЕННЯ ЛІКАРІВ ДО ПАЦІЄНТІВ в Швеції можна охарактеризувати одним словом — людяне. Так, саме людяне. Під час візиту відчувається, що лікар та медсестра/медбрат до вас ставляться з повагою, завжди уважно вислухають і ніколи не відмовлять у відповіді навіть на ваше найочевидінше питання.

Консультації завжди є вичерпними і ви розумієте усі переваги та недоліки того чи іншого лікування, маєте чіткий план подальшого лікування чи профілактики. Якщо ви іноземець і не розумієте шведської чи англійської, в обов’язки лікарні/центру здоров’я входить надати вам послуги перекладача, щоб ви повністю розуміли, що передбачає лікування і який стан вашого здоров’я.

    Консультації завжди є вичерпними і ви розумієте усі переваги та недоліки того чи іншого лікування, маєте чіткий план подальшого лікування чи профілактики

ДОВІРА ДО ЛІКАРІВ ТА МЕДИЧНОЇ СФЕРИ в цілому досить висока, людям подобається якість та доступність медичних послуг. Особливо шведи задоволені сферою акушерства та гінекології, оскільки вона добре розвинута і займає одне з топ-місць у світі за якістю.

Крім цього, медсестра/медбрат у Швеції виконує набагато більше функцій і має вищий рівень освіти, ніж в інших країнах ЄС. Тому в суспільстві ця професія поважається. До того ж в Швеції навіть серед країн Європи найнижчий рівень використання антибіотиків в медицині та у тваринництві, чим шведи надзвичайно пишаються.

Цікаво, що аптеки та лікарні працюють в синергії. Наприкад, у вас з’явилась на спині бородавка темного кольору і ви з естетичних міркувань вирішили її позбутись і йдете за ліками в аптеку. Зараз існує багато засобів, які безболісно в домашніх умовах дозволяють позбавитись бородавок, натоптишів, мозолів.  

Читайте також: Як лікують в Австралії: постійні огляди і особистий підхід

В аптеках, здебільшого великих, почали надавати дерматологічні послуги: від огляду вашої шкіри, то підбору медичних засобів чи кремів саме для вашого типу шкіри обличчя і декольте. Отож ви і ваша бородавка прямо в аптеці в спеціальній кімнаті можете отримати порофесійний огляд лікаря-дерматолога, зробити 3D-знімки та відправити їх на медичну експертизу в лікарню. Результати експертизи ви отримаєте звичайною поштою в листі з лабораторії, а також рекомендації з подальших заходів.

Проте, не все так райдужно. Все ж шведи скаржаться на довгі черги в приймальнях відділеннь екстренної допомоги, урізання зарплат медичним сестрам та братам та подеколи необгрунтовані витрати державного бюджету на дороговартісні будівництва/ремонти лікарень. Один з таких прикладів — нове відділення Каролінської університетської лікарні (швед. Karolinska Universitetssjukhuset) в Стокгольмі, на будівництво якої було витрачено 14,5 млрд крон, а результат розчарував усіх, навіть працівників самої Каролінської університетської лікарні.

    Довіра до лікарів та медичної сфери в цілому досить висока, людям подобається якість та доступність медичних послуг.

Крім того, урбанізація та скорочення сільського населення спричиняє урізання фінансування колись великих лікарень в рідкозаселених регіонах Швеції. Наприклад, в північних регіонах у разі пологів вагітним жінкам доводиться їхати 4-5 години автомобілем, щоб дістатися найближчого пологового відділення. Або ж, якщо це східне узбережжя, то викликати "швидку"-вертоліт, щоб долетіти до лікарні у Фінляндії, бо туди буде дістатися ближче і швидше.

ФІЛОСОФІЯ ШВЕДСЬКОЇ МЕДИЦИНИ заслуговує особливої уваги, адже усе зводиться до простого — не нашкодити. Доступ до необхідної кваліфікованої і актуальної інформації про здоров’я людини є першим кроком. Другим кроком є профілактика — населення Швеції обожнює проводити свій вільний час на природі, займатсь різноманітними видами спорту, готувати здорову просту їжу та збалансовувати свій робочий час і відпочинок. І вже третім — останнім кроком — є надання якісних та вчасних медичних послуг.

Галина Ковальчук

https://tsn.ua/

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.