Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Нардеп: держава виділила цього року 5 млрд гривень на будівництво нових центрів здоров’я

Держава виділила цього року 5 мільярдів гривень на будівництво нових і сучасних центрів здоров’я – амбулаторій і при них фельдшерсько-акушерських пунктів – де мешканці сільської місцевості отримують якісну допомогу.

Про це в ефірі "Прямого" розповів народний депутат, фракція "Блок Петра Порошенка" Сергій Березенко.

– Чи треба їхати президенту і відкривати щось таке маленьке, десь там, але принципове? Роз’ясніть, чому це важливо.

Безумовно, я як член комітету з питань охорони здоров’я і як людина, яка безпосередньо є співавтором медичної реформи, ніколи би не сказав, що те, що сьогодні відбулося – це маленьке. Тому що статистика говорить на сьогодні в сільській місцевості проживає третина населення України, більше 13 мільйонів людей. Уявіть, у нас в державі на сьогодні є 4000 амбулаторій сільських і 12 тисяч фельдшерсько-акушерських пунктів при амбулаторіях. І у цих ФАПах тільки у 28% є водозабезпечення. Третина з них – це колодязі. Тільки у 18% є санвузли. Тобто хворі люди, які приходять в амбулаторію, вони змушені йти на вулицю для того, щоб вирішити свої фізіологічні потреби. І тільки 17% всіх цих об’єктів з 12 тисяч мають автомобільний транспорт.

Це означає, що медицини в селі немає в принципі: ні гарної, ні поганої. Її немає. Так от, закон, який був прийнятий президентом… і чому він на цей пілотний об’єкт приїхав президент. Якраз ідеться про те, що держава виділила цього року 5 мільярдів гривень на будівництво нових і сучасних фактично центрів здоров’я – амбулаторій і при них фельдшерсько-акушерських пунктів – де мешканці сільської місцевості отримують якісну допомогу. Цей об’єкт був виконаний спільно з нашими французькими колегами. На відкритті також була посол Франції, пані Ізабель Дюмон. І ми залучили до реалізації цього процесу французьких архітекторів і зробили унікальний центр здоров’я, де є постійно сімейний лікар або фельдшер, який може там проживати, який з 1 липня отримає гідну заробітну плату. А вона має бути від 15 тисяч гривень на місяць. І там вже працює повністю система телемедицини, проведений широкополосний інтернет. Наприклад, результати електрокардіограми, яка робиться там на місці, автоматично можуть бути передані в обласний центр або навіть в Київ, для того щоб високого рівня фахівець, професор з якогось з інститутів академії меднаук, умовно, міг зробити своє заключення. Це може врятувати життя людини, яка проживає в наших українських селах.

Це типовий проект, який не можна було не висвітлити широко. Це та реформа, до якої ми йдемо. І це ініціатива президента, за яку проголосувала Верховна Рада, яка імплементуватиметься вже у 2018 році.

– Зрозуміло, що це типова історія – те, що збудовано.

Це перша в переліку тих, які мають побудуватися цього року. Їх буде понад 500 об’єктів по всій країні рівномірно. Тільки цього року.

– Тільки цього року 500 об’єктів.

Понад 500.

– А як це буде? Це в кожному другому селі чи у великому селі? Як це буде?

Все набагато складніше. Оскільки на сьогодні кожна область захищає перед Міністерством охорони здоров’я і Міністерством будівництва і регіонального розвитку спроможність мережі. Не можна будувати пам’ятники реформ. Кожна така амбулаторія повинна бути чітко прорахована: скільки там може бути пацієнтів, в розрахунку на ті кошти, які Національна служба здоров’я буде платити на одного пацієнта. А це, нагадаю, 370 гривень, з використанням різних коефіцієнтів. І цих грошей має вистачити для того, щоб такі центри здоров’я на кожній конкретній території можна було утримувати.

Тобто просто їх через дорогу поставити один за одним неможливо. Для цього працює обласна влада, районна влада, голови новостворених об’єднаних територіальних громад. І після того, як затверджується мережа спроможна на кожну область, відкривається фінансування. Фінансування йде напряму на обласні державні адміністрації. І воно вже на сьогодні розподілено на кожну область. Нагадаю, що це 5 мільярдів гривень.

– Я запам’ятаю вашу фразу, ваші слова. Це практично афоризм: "Не можна будувати пам’ятники реформам". Це ви самі придумали чи десь вкрали?

Ви знаєте, я би дуже хотів, щоб жодного пам’ятника реформі не було побудовано. І якщо це не відбудеться, то вважайте, як вам зручно.

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.