Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Чи існує діагноз ВСД? Що таке вегето-судинна дистонія насправді

https://static.tildacdn.com/tild3536-6564-4138-a262-343063663934/11893277_30526823964.jpgПевно, щодня в країнах пострадянського простору з поліклінік повертаються збентежені пацієнти із загадковим діагнозом "ВСД".
І вже вдома, покопавшись в гуглі, вони стають ще більш спантеличені - адже в мережі пишуть, що такого діагнозу не існує!
"Нічого не розумію" - жаліється мені знайома. "Як це не існує, якщо ось же він ,в моїй медичній карті?"

Що говорить МКХ-10? В МКХ-10 діагноз ВСД відсутній. Найближчий аналог "ВСД" у МКХ - F45.3 Соматоформна дисфункція вегетативної нервової системи. Та чи можна вважати що саме це захворювання мав на увазі лікар кожного хворого з ВСД?

Вегето-судинна дистонія (дисфунція вегетативної нервової системи, нейроциркуляторна дистонія) - не діагноз, а синдром, що використовують при комплексі різноманітних скарг та симптомів у пацієнта. Він встиг набути слави "зливного бачка" чи "діагностичного смітника" для лікарів.

З точки зору практикуючого лікаря "типовий ВСДшник" - молодий хлопець років 17, в якого пітніють долоні, серцебиття, один раз було запаморочення (не поїв вранці, спішив на пару, був в натовпі в метро в гіпоксії), тиск 110/70 мм рт.ст чи140/90 , головні болі чи головокружіння, буває що болить живіт і є розлади травлення, в нього постійні стреси через навчання, втомлюваність, недосипання, дратівливість, тривожність, задишка під час бігу, іноді "висока" температура 37,1.
І всі додаткові методи обстеження не показують НІЧОГО серйозного (можливо поодинокі шлуночкові екстрасистоли на ЕКГ, що в юнаків такого віку трапляютьс і в нормі).
Що робити лікарю?

Пацієнт приходить неодноразово зі своїми скаргами, часто з мамою/бабусею і всі вимагають від тебе пошуку таємничої причини такого загадкового стану та негайного лікування! А об'єктивно він здоровий.

Часу розбиратись зовсім нема, під дверима кабінету натовп із серйознішими проблемами.

Та-да-да-да - діагноз ВСД спішить на допомогу!
Алгоритм - пишеш ВСД, призначаєш кавінтон/вітаміни/магнеБ6/валеріанку і бувай здоров, наступний! З чого складається вегетативна нервова система?

Вегетативна (автономна) нервова система - відділ нервової системи, що регулює процеси в організмі, які відбуваються незалежно від вашої волі - дихання, серцебиття, скорочення м'язів судин, секреція залоз, робота шлунково-кишкового тракту. Вона складається з двох відділів, які антагоністично реагують на зміни внутрішнього середовища і підтримують сталість організму.

Симпатичний відділ іннервує гладкі мязи кровоносних судин і залози.
Він активується при стресі, коли організму потрібно активно реагувати на якийсь загрожуючий чи подразнюючий зовнішній фактор, наприклад, спізнення на роботу, втеча від нападника чи складання іспиту. Англійською -"fight or flight" або борись або тікай. Під дією нервового імпульсу в нервових закінчення симпатичних нейронів виділяються медіатори адреналін та норадреналін, які передають сигнали до адренорецепторів і зумовлюють відповідь на чинник.

Парасимпатичний відділ іннервує легені, бронхи,серце, стравохід, шлунок, кишечник, сечовий міхур. Медіатором парасимпатичного відділу є ацетилхолін, що виділяється в холінергічних нейронах і передає сигнали до холінорецепторів.
Парасимпатична нервова система активізується коли людині потрібно відновити запаси енергії, наприклад після описаних вище подій.

Автономна (вегетативна) нервова система – частина нервової системи, що забезпечує діяльність внутрішніх органів, регуляцію судинного тонусу, іннервацію залоз, трофічну іннервацію скелетної мускулатури, рецепторів і самої нервової системи. Дисфункція вегетативної нервової системи може виникати вторино, як наслідок серйозних захворювань, що уражають власне вегетативні нерви чи головний мозок або самостійно, без відомої причини.
Часто симптоматика ВСД - це вегетативна реакція, відповідь організму на подразник (стрес), а не власне ураження нервів, так званий психовегетативний синдром.

Симптоми "ВСД" Групу симптомів, які зустрічаються в пацієнтів із синдромом ВСД поділяють на декілька блоків.

Психоемоційні:

 • тривога, неспокій, дратівливість,
 • безсоння, важко заснути, сон поверхневий, не приносить відпочинку, важко прокинутись,
 • знижена концентрація уваги, підвищена стомлюваність,
 • знижений настрій, плаксивість, лякливість,
 • страх смерті, страх зійти з розуму, інші фобії.

Кардіологічні та дихальні:

 • прискорене серцебиття,
 • перебої в роботі серця,
 • коливання артеріального тиску більше 20 мм рт.ст.,
 • болі в області серця і діафрагми, дискомфортне відчуття в грудній клітці,
 • відчуття нестачі повітря,
 • "клубок в горлі",
 • нормальна ЕКГ.

Гастроентерологічні та дерматологічні:

 • закрепи,
 • проноси,
 • метеоризм,
 • дискомфорт в животі, печія, болі,
 • тремтіння рук, тіла,
 • відчуття заніміння чи повзання мурашок по тілі,
 • пітливість шкіри,
 • сухість в роті,
 • спазм м'язів.

Інші:

 • головокружіння,
 • запаморочення,
 • підвищення температури тіла до субфебрильних цифр (37-38),
 • відчуття жару,
 • озноб,
 • відчуття нестійкості при ході,
 • при цьому відсутність запалення за результами обстежень.

Ці симптоми можуть зустрічатись в різних комбінаціях, не обов'язково всі разом. Якщо на прийом до лікаря приходить пацієнт з діагнозом ВСД, це означає тільки одне - його потрібно дообстежити та знайти справжню причину захворюваня.

Перелік додаткових методів обстеження має включати загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, ЕКГ, іноді - добовий моніторинг ЕКГ чи ЕхоКГ, за потреби УЗД органів черевної порожнини, рентгенографія грудної клітки, в деяких випадках МРТ головного мозку, консультації кардіолога, гастроентеролога, ендокринолога, невролога, а якщо об'єктивно немає підстав вважати пацієнта хворим, а він продовжує скаржитись - варто направити його на прийом до психіатра. Отож, якщо обстеження на руках показують норму, остання інстанція зазвичай - психіатр.

F45 за МКБ 10 - соматоформні розлади - належить до розділу психіатрії. В описі до розділу МКБ пояснено, що цей розділ включає нозології, головною особливістю яких є повторне пред'явлення соматичної симптоматики одночасно з наполегливими вимогами медичних обстежень, незважаючи на повторні негативні їх результати і запевнення лікарів, що симптоми не мають соматичної природи, а якщо у хворого і є будь-які соматичні захворювання, вони не пояснюють природи і ступеня вираженості симптомів чи страждання або скарг пацієнта.

Саме психіатр здійснить дифдіагностику між депресивним/тривожним/біполярним/соматоформним розладом та призначить лікування або психотерапію. Не варто боятись відвідувати психіатра, психотерапевта.
Це спеціалісти, які допоможуть виявити та побороти психологічні проблеми, які можуть зумовлювати функціональні розлади організму.

Когнітивно-біхевіоральна психотерапія входить до потоколів лікування депресії NICE (National Institute for Health and Care Excellence) та показала не меншу ефективність за фармакотерапію в лікуванні тривожних та депресивних розладів. Якщо ви впізнали у собі героя цієї статті, не варто занепадати духом.

Не лише заспокійливі, протитривожні препарати чи антидепресанти показані в даному випадку. Як пацієнти, так і лікарі часто недооцінюють чудову методику, яка здатна як запобігти проблемам так і допомогти в лікуванні - модифікація способу життя.

Спосіб життя - це ваш сон, фізична активність, харчування, відпочинок і хобі, приємні емоції та відмова від шкідливих звичок.

Ніщо так не допомагає знімати стреси та не запобігає психосоматиці як раціональний режим дня. Сон хоча б 7 годин (бажано вночі), збалансоване харчування (багато овочів, фруктів, риби та менше простих вуглеводів, жиру та червоного м'яса), чергування праці та відпочинку - невід'ємні складові життя здорової людини.
Місяць в офісі без вихідних або два тижні перед сесією за книжками і на "ноотропах" без сну та їжі - навряд чи покращать адаптивні властивості організму, а от "розхитати" нервову систему і призвести до неврозу - запросто можуть.

Не можна лікувати тіло, не лікуючи душу. Сократ.

Щоб позбутися симптомів ВСД необхідно змінювати як спосіб життя, так і спосіб мислення.

Таблетки не навчать вас справлятись зі стресом.

Це зможете зробити тільки ви.

Вчіться правильно реагувати на виклики і конфліікти.

Шукайте заняття, що допомагає розслабитись.

Корисно займатися йогою, медитацією, навчитись релаксуючих технік.

Можна приймати контрастний душ, робити масаж.

Позитивне мислення ніхто не відміняв!


Використані ресурси:
1) www.nice.org.uk
2) http://mkb-10.com/
3) http://www.msdmanuals.com/home/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders/autonomic-nervous-system-disorders/overview-of-the-autonomic-nervous-system
4) https://postnauka.ru/video/51384
5) https://www.healthline.com/health/autonomic-dysfun...
6) https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Dysautonomia-Information-Page

Анастасія Гончар

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.