Що треба знати про гепатит А

  view-source:http://www.moz.gov.ua/docimg/gepatyt_A_symptomy,_l_kuvanna,_prof_laktyka,_sytuac_a_v_Ukrain_.pngГепатит А – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби. Ми зібрали основні факти про гепатит А: як передається хвороба, які її симптоми, як лікують гепатит А і що робити, щоб не захворіти.

  Як передається гепатит А

  Гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом.

  Тобто ви можете заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. Як повідомляє Всесвітня організація здоров'я, спалахи хвороби, коли інфікування відбувалось через воду, фіксуються нечасто.

  В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.

  Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

  Гепатит А: симптоми

  Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це:

  - підвищена температура,

  - слабкість,

  - відсутність апетиту,

  - діарея,

  - блювота,

  - неприємні відчуття в животі,

  - сеча стає темнішою,

  - пожовтіння шкіри і білків очей.

  Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі.

  Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Більше того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.

  У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 65 років.

  Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби. Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.

  Інкубаційний період гепатиту – 14–28 днів.

  Гепатит А: хто в зоні ризику

  За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, прийом рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.

  Профілактика гепатиту А

  Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, то перш за все вберегти від хвороби допоможе дотримання санітарних норм. Профілактика гепатиту А включає:

  1. правила особистої гігієни

  Обов`язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.

  2. споживання кип’яченої води

  Перед вживанням кип’ятіть воду впродовж 10 хвилин, а потім дайте їх відстоятися.

  3. чисті фрукти і овочі

   Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.

  4. відмову від самолікування

  Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.

  На сьогоднішній день також існує вакцина, яка може надати додатковий захист від гепатиту А.

  Гепатит А в Україні: статистика 2017

  За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, за 9 місяців 2017 року в Україні захворіло на гепатит А 1906 осіб. За аналогічний період минулого року зареєстровано 1736 осіб. Тобто загалом по Україні показник захворюваності зріс на 9%. Серед дітей віком 1-17 років захворюваність на гепатит А зросла на 14,4% (704 особи за 9 міс 2017 р. проти 615 осіб за 9 міс 2016 р.), серед дорослих – зросла на 7,2% (1202 осіб за 9 міс 2017 р. проти 1121 особи за 9 міс. 2016 р.).

  Якщо брати до уваги різні вікові групи дітей, то найбільше захворюваність на гепатит А зросла серед дітей від 1 до 4 років.

  Станом 07.11.2017 року в Україні зареєстровано 22 групових захворювання на вірусний гепатит А, де захворіло 157 особи, з них 122 дітей.

  http://www.moz.gov.ua

  © 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

  Please publish modules in offcanvas position.