Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Як лікують у Португалії: коли безкоштовна медицина непопулярна

https://img.tsn.ua/cached/1509722760/tsn-c4a14e908bc0d57dbb04383f58c6fbeb/thumbs/1340x530/17/38/53d658a982f956144cf9d929b8363817.jpegПортугальці мають безкоштовну і якісну державну медицину — однак не хочуть нею користуватись.
Я живу в Португалії вже 15 років, і за цей час встигла отримати як багато хороших, так і не дуже вражень від тутешньої медицини.

Але в будь-якому разі вона значно виграє у порівнянні з українською — передусім в тому, що я їй довіряю. А це вже багато вартує.

Головне, що треба знати про медицину в Португалії — вона безкоштовна. Кожна людина має право на безкоштовне медичне обслуговування в державній лікарні. Забезпечує це право державна страховка, яка є обов’язковою і без якої на прийом до лікаря потрапити неможливо.

Аби її отримати, необхідно зареєструватися у державній страховій компанії або ж безпосередньо у лікарні. Після реєстрації вам надають особистий номер (Número de Utente), який питають кожного разу, коли ви приходите до лікарні або сімейного лікаря. Також страховка дозволяє економити на ліках. Залежно від того, який саме препарат вам потрібен, можна отримати знижку до 20%.

І хоча медицина в Португалії позиціонується як безкоштовна, платити, хоч і небагато, все ж доводиться. Кожного разу, коли ви звертаєтесь в лікарню чи до сімейного лікаря, потрібно робити внесок (taxa moderadora) близько 10 євро.

Читайте також: Як лікують у Бельгії: по-королівськи фантастично, але не ідеально Як лікують у Бельгії: по-королівськи фантастично, але не ідеально Як лікують у Бельгії: по-королівськи фантастично, але не ідеально

Кожен португалець має сімейного лікаря. Обирати його не можна — його після заповнення відповідного запиту у лікарні за місцем проживання призначить, власне, сама лікарня. Якщо ви захворіли, в першу чергу необхідно звернутися саме до нього. Прийом відбувається у лікарні в призначений день та годину. Але коли саме — в той самий день, наступного дня чи навіть через два дні — залежить від завантаженості лікаря. Зазвичай прийом відбувається впродовж тижня, але не більше.

Саме сімейний лікар і приймає рішення, чи потрібна консультація у вузького спеціаліста, і в якого саме. Просто так піти одразу до лора чи гастроентеролога, як в Україні, тут не можна — лише з направленням від сімейного лікаря.

Якщо довелось лягти в лікарню, на вас очікує охайна палата, розрахована на трьох пацієнтів. Там якісне сучасне обладнання, всюди чисто, жодного запаху хлору, над кожним ліжком є кнопка виклику медсестри, якщо хворому стало гірше або потрібна інша допомога. Годують пацієнтів якісно і смачно, страви підбирають залежно від хвороби, подають в одноразовому посуді.

Коли потрібно викликати "швидку", необхідно лише набрати номер 112, і вже за декілька хвилин лікарі "швидкої" біля вас. Коштує виклик ті самі 10 євро, — і то, лише якщо вас доправили до лікарні. Якщо допомогу надали вдома, платити нічого не треба.

"Швидка" допомога виїжджає у будь-якому випадку. Португальська особливість — є просто "швидка допомога", "ambulância", і є INEM — це "швидка", яка приїжджає в тяжких випадках. Коли ви викликаєте "швидку", набравши 112, вас питають про обставини, чи є загроза життю, і диспетчер тоді визначає, яку саме бригаду відправляти. До речі, 112 в Португалії — аналог 911 в США, тобто за цим номером потрібно дзвонити у будь-якому екстреному випадку.

Державне страхування покриває усі медичні послуги у державних лікарнях — це стосується і прийому і сімейного лікаря, і консультації у вузьких спеціалістів, і діагностики та аналізів, і складних хірургічних операцій. Причому питань щодо якості державної медицини, професіоналізму лікарів, рівня обладнання — у мене жодного разу не виникало. Власне, немає на це нарікань і у португальців.

Але не все так ідеально, як здається на перший погляд — і саме тому більшість португальців відмовляються від безкоштовної державної медицини на користь платної приватної. Якщо хтось користується державною, це означає, що людина просто не може собі дозволити приватну страховку. Та щойно фінансова можливість з’являється — одразу переходить на приватну медицину.

А все тому, що державна лікарня означає — очікування. Що би вам не було потрібно, швидше за все, доведеться чекати. Прийому у лікаря, якоїсь діагностичної процедури, операції. У живій черзі на прийом можна просидіти і цілий день, а на операцію іноді доводиться чекати місяцями, а то і роками.

У приватних клініках таких проблем немає — ви отримуєте усі необхідні медичні послуги максимально швидко. Того самого прийому у лікаря треба чекати лише 15-20 хвилин. З огляду на доходи португальців, коштує таке задоволення чимало — ціни будуть кусатися. Приміром, лише консультація стане в 50 євро. Тому португальці оформлюють приватну страховку (у Португалії є дві великі страхові компанії і багато менших, загалом, вибір є), її ціна на місяць коливається від 50 до 120 євро. Залежить вона від віку, статі та послуги яких спеціалістів будуть включені.

Читайте також: Як лікують у Швейцарії: щохвилинна оплата прийому і приголомшлива якість Як лікують у Швейцарії: щохвилинна оплата прийому і приголомшлива якість Як лікують у Швейцарії: щохвилинна оплата прийому і приголомшлива якість

Якщо, приміром, мова йде про жінку до 40 років, то приватна страховка стане в € 150-200 на місяць. Вона покриватиме звернення та лікування у всіх спеціалістів, включно зі стоматологом та навіть онкологом. До речі, стоматологічні послуги в Португалії — найдорожчі. За пломбу у приватній клініці доведеться сплатити мінімум 50 євро. Без стоматолога страховка для цієї ж умовної жінки коштуватиме 80-100 євро.  

Можливість лікуватися у приватному секторі забезпечують і працедавці — через окремі договори з певними медичними установами. Це не надто поширене явище в країні, здебільшого, це стосується поліцейських, юристів, вчителів, банківських працівників і тих самих лікарів. Зазвичай таке страхування розповсюджується і на членів сім’ї.

При цьому ставлення до пацієнтів хоч в державній клініці, хоч в приватній однакове — уважне і чуйне. У вас ніколи не попросять якось "віддячити" лікаря чи зробити якийсь "благодійний внесок". Та головне, що я без вагань довіряю своє здоров’я тутешнім лікарям. Я не думаю про те, як "заслужити" увагу лікаря, чи уважно він поставиться до мене, наскільки він зацікавлений в моєму одужанні, чи правильні ліки він мені призначив.

Щодо страхування, то я, як і більшість португальців, маю приватну страховку і лікуюсь у приватних клініках — але лише тому, що там не потрібно чекати.

https://tsn.ua/

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.