Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ МАЄ СТАТИ НАЦІОНАЛЬНОЮ ІДЕЄЮ

Щорічно, у третю неділю червня, відзначають День медичного працівника. Це свято людей благородної професії, які у будь-який час дня чи ночі готові прийти на допомогу, рятуючи життя та здоров’я наших людей. Це дуже важливо, бо здоров’я людини має стати національною ідеєю. Захищаючи його, ми маємо можливість суттєво покращити ситуацію як в країні, так  і конкретно на місцях. Бо здорова людина — це першооснова всіх здобутків. Нинішнє професійне свято місцева галузь охорони здоров’я зустрічає в аспекті виконання завдань Президента України щодо реформування медичної галузі у частині створення інституту сімейного лікаря та мережі амбулаторій сімейної медицини, адже пріоритетами медичної реформи сьогодні визначено первинну медичну допомогу і розвиток сімейної медицини.

Вже проведено ряд заходів. Зокрема, ФАПи с. Луканівка, Бурилове, Секретарка реорганізовані в сільські лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини (СЛА ЗПСМ). З початку цього року на базі райлікарні функціонує Центр первинної медико-санітарної допомоги, який є юридичною особою. Створення центру, де кожен пацієнт обстежується спочатку сімейним лікарем, дало змогу обстежити до 80% осіб, які звернулися вперше. Виявлені хворі обстежені сімейними лікарями і взяті на диспансерний облік.

На даний час в Кривоозерському районному центрі первинної медико-санітарної допомоги (РЦ ПМСД) працює 9 лікарів, 49 медичних сестер, 25 молодших медичних сестер, 23 — обслуговуючого персоналу. А в Кривоозерській ЦРЛ є 28 лікарів, 90 чоловік середнього медперсоналу, 70 — молодшого медичного персоналу та 38 — обслуговуючого персоналу.

Завдяки практичній реалізації у регіонах завдань і доручень Президента України щодо модернізації медичної галузі покращується надання медичної допомоги сільському населенню. У нашому районі для зручності сільських пацієнтів діє 8 сільських лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини (СЛА ЗПСМ). Це дало змогу налагодити прийом хворих сімейними лікарями, проводити на  базі СЛА різні обстеження.

Невід’ємною складовою позитивних змін у медичній галузі району є реформування надання екстреної медичної допомоги. Відділення швидкої допомоги райлікарні нині є складовою Миколаївського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

З початку року працівниками відділення швидкої допомоги райлікарні проведено виїзди на 4657 викликів, на села — 374. До речі, відділення швидкої допомоги стовідсотково забезпечене медикаментами.

На базі районної лікарні вже кілька років активно працює кабінет «Клініка, дружня до молоді», де відбуваються профілактичні бесіди щодо здорового способу життя, профілактики ВІЛ/СНІДу, алкоголізму та тютюнопаління.

А у 2012 році ЦРЛ отримала статус «лікарня, доброзичлива до дитини». У лікарні активно пропагується грудне вигодовування малюків. 265 жінок прослухало лекції про користь грудного вигодовування. З початку року оглянуто 635 дітей.

Серед позитивних моментів треба відзначити, що хворі на гіпертонію, які перебувають у нас на диспансерному обліку, згідно Постанови КМУ №907 від 05.09.2012 року, можуть отримати медикаменти за зниженими цінами. Для цього передбачено кошти у сумі   101,117 тис. грн. Станом на 1 червня ц.р. хворим на гіпертонію виписано 4121 рецепт на суму близько 19,2 тис. грн.

Щодо фінансування, то у минулому році на потреби районної медицини було направлено з місцевого бюджету і використано14,9 млн. грн. Також надійшло майже 50 тис. грн. благодійної допомоги. Кошти використані для придбання медикаментів, продуктів харчування, вакцини, обладнання для лабораторії, кольпоскопу та ін.

За кошти районного бюджету з початку року в лікарні проведені поточні ремонти, тривають роботи по заміні водопровідної системи та тепломережі, по підготовці до осінньо-зимового періоду. Дотримання в лікарні санітарно-епідемічних норм та відповідних режимів перевірено Первомайською санітарно-епідеміологічною станцією.

Основними пріоритетами діяльності медиків району є охорона здоров’я матері і дитини, ефективне лікування та запобігання серцево-судинним та онкологічним захворюванням, боротьба з епідеміями туберкульозу, ВІЛ/СНІДу. Також особлива увага приділяється ліквідаторам аварії на ЧАЕС, вагітним, дітям, ветеранам та учасникам Великої Вітчизняної війни.

Невід’ємною частиною медичної галузі району є лікарняна каса, в рядах якої перебуває близько 1000 чоловік. Торік за кошти лікарняної каси проліковано 295 осіб на суму 78940 грн., за цей час в лікарняну касу надійшло 163950 грн.

Звичайно, проблеми в медичній галузі є. Це проблема із виявленням у запущеній стадії онкологічних захворювань з причини несвоєчасного звернення громадян через нехтування щорічними медоглядами. Також необхідно доукомплектування обладнанням для проведення діагностики. Існує проблема забезпеченості лікарськими кадрами. Кривоозерський центр ПМСД потребує 6 лікарів загальної практики сімейної медицини. Кривоозерська ЦРЛ — лікаря-отоларинголога, хірурга, гінеколога. Відкритим залишається питання забезпечення житлом молодих спеціалістів. Якщо на селі буде для них житло з усіма умовами, тоді можна буде вирішити проблему забезпечення кадрами сільської медицини.

Серед основних завдань районної медицини на 2013 рік — подальша робота по реформуванню в закладах охорони здоров’я району. Також треба придбати із мед-обладнання УЗ-датчик обстеження молочної залози; дефібрилятор, біохімічний аналізатор, автоклави, дезкамеру, кольпоскоп, комп’ютери. В перспективі забезпечити ЕКГ приладами для передачі телефоном ЕКГ-грами на швидкій допомозі і СЛА ЗПСМ. Також наша мета — робити все для того, аби не хворий був для лікаря, а лікар для хворого. Лікар та його помічники повинні додавати не роки до життя, а життя до років наших пацієнтів. Кожен, незалежно, на якій він посаді — від лікаря і до молодших медичних працівників — зобов’язані відповідати критеріям професійності, порядності і душевної доброти.

Всі названі ключові питання у медичній галузі району ми будемо вирішувати. А медики будуть і надалі докладати всіх зусиль для надання якісної допомоги всім нашим жителям. До речі, за професіоналізм наших колег — завідуючого реанімаційним відділенням  І. Лютого та завідуючу ФП с. Леніне Т. Гашенко відзначено з нагоди Дня медичного працівника Грамотами відповідно обласної ради та обласної державної адміністрації.

Обов’язково хочу відзначити, що наші медики не лише фахівці своєї справи, вони беруть активну участь у різних громадських заходах, творчих виставках до знаменних дат не лише на базі лікарні, а й на рівні району. Жителі та гості селища пам’ятають колоритні експозиції творчих доробків та різних кулінарних шедеврів, виготовлених та представлених медиками на святкових виставках до 250-річчя селища та 90-річчя Криво-озерського району. І  значна заслуга у цьому питанні головної медичної сестри В. Татаріної. Це і прекрасний організатор, і справжній професіонал своєї справи, яка ретельно організовує навчання медиків, слідкує за дотриманням режимних наказів та ін.

Переконана, що медичні працівники району гідні вдячності своїх пацієнтів за самовіддану працю та врятовані здоров’я і життя. Як би не було важко працювати, ми лікуємо, рятуємо людські життя, проводимо профілактичну роботу, залишаємося вірними своєму професійному обов’язку. І саме за це висловлюю щиру вдячність медичним працівникам та всім працівникам галузі охорони здоров’я району. Також найкращі вітання нашим шановним ветеранам, які на заслуженому відпочинку. Вони десятки років свого життя вірою і правдою служили справі охорони здоров’я наших кривоозерців. Здоров’я вам усім, родинного затишку, добробуту та гарного настрою. А медикам також вдячних пацієнтів і спокійних чергувань.

В. ЗАЙЧЕНКО,

головний лікар центральної районної лікарні.

http://www.krozero.org.ua/

© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.