Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Які небезпеки для організму несе вживання енергетичних напоїв?

Як танцювати і розважатися всю ніч без утоми, а на ранок ще й знайти сили піти в інститут чи на роботу - відповідь на це запитання знає чи не кожен підліток. Достатньо 2-3х баночок енергетичних напоїв. Їх у кожному супермаркеті чи кіоску великий вибір. Алкоголь виходить з моди. Після нього ні за кермо сісти, ні батькам на очі показатися. Інша річ енергетики - бадьорість для тіла та розуму і жодної шкоди для організму. Так стверджує реклама.

Але чи так це насправді? Чому ці напої лікарі прозвали "модною отрутою"? Чому від них помирають люди, а все більше країн забороняють продавати енергетики в магазинах? Чому, зрештою, виробники цих "нешкідливих" напоїв дрібненьким шрифтом пишуть на баночках численні застороги? Запитань багато.


Виявляється, українська наука дію енергетиків досі не вивчала. Тож щоб знайти відповіді, "Підсумки тижня" вирішили провести власне дослідження на лабораторних щурах. Що сталось із нашими піддослідними, бачила Ірина Симоніна.

Анастасія Бєлова, студентка медичного коледжу м. Пермі (Росія):

- В этот день она попрощалась можно сказать со всеми - она ко всем подошла, сказала всем "пока". Пожелали ей счастья, чтобы удачно справить День рождения. И она ушла. С тех пор мы ее видели только на похоронах.

17-річна студентка російського коледжу померла уві сні від крововиливу в підшлункову залозу. Причиною став енергетичний напій - такий висновок російських судмедекспертів. Під час розтину в організмі дівчини не виявили ані залишків алкоголю, ані інших речовин - лише кофеїн. Увесь вечір вона вживала енергетичні напої.

Ця історія сталася у 2009 році. І такий випадок - не єдиний. У Швеції троє людей померло на дискотеці, а 18-річний ірландський баскетболіст Росс Куні після трьох банок "енергетика" помер прямо на майданчику. У 2010 у Флориді зупинилося серце 19-річного хлопця.

Емма, мати Дрю:

- Два дні потому прийшов Джейсон, поставив на стіл банку з енергетичним напоєм і сказав: "Ось що вбило Дрю, ви це зрозумієте.

В Україні від енергетичних напоїв поки що ніхто не помер. Принаймні офіційно таких випадків не фіксували. Можливо, саме тому впливу енергетиків на організм людини українські науковці досі не досліджували.

Олег Швець, директор державного науково-дослідного центру з проблем гігієни харчування:

- Тут містяться переважно натуральні інгредієнти, і, безумовно, всі дозволені для використання і є безпечними. Нічого такого, щоб було небезечним, я не можу знайти, навіть за умови того, що це концентрований напій, у невеликій кількості рідини міститься кофеїну, якщо зважити, що це 60 мл в порівнянні з чашкою еспресо, то тут в півтора рази більше кофеїну міститься.

Та лікарі не приховують: кофеїнові отруєння в жителів України трапляються досить часто.

Марина Крапівнер, кардіолог:

- Обращались пациенты, которые после рабочего дня веселились всю ночь в клубе и там пили энергетические напитки, когда возвращались утром домой, они не могли заснуть, их беспокоило сильное сердцебиение, повышение давления и такое вот состояние перевозбуждения.

Ірина Симоніна, журналіст:

- Зараз ми проведемо експеримент. У лабораторних умовах перевіримо, як концентрований енергетичний напій вплине на стан та поведінку щурів.

Лаборант ставить мітки на щурах. Ці двоє питимуть енергетик, а двоє інших, контрольні, питну воду.

Ми зараз набираємо таку дозу енергетика, яка відповідає об'єму споживання людини однієї баночки.

Напуваємо щурів і чекаємо 15 хвилин.

Повторюємо дозу. Так робимо тричі. З проміжком 15 хвилин. Адже підлітки не дотримуються дози, вказаної на банці та перевищують її, випиваючи впродовж години до 4 банок енергетичних напоїв.
Чекаємо на результати з нашими піддослідними щурами.

За даними британських спеціалістів консалтингового агенства "Zenith International", споживання енергетичних напоїв у світі за минулий рік зросло на 14%. І сягнуло майже 5 мільйонів літрів.

Північна Америка залишається лідером зі споживання енергетиків, на неї припадає майже 36% від загального обсягу енергетиків, які продаються у світі.

 

Періодичні смертельні випадки та масові госпіталізації підлітків змусили уряди деяких країн обмежити продаж енергетичних напоїв. Наприклад, у Норвегії, Данії та Франції енергетики вважають біологічно активними добавками і продають лише у спеціалізованих місцях. У США алкогольні енергетики взагалі визнали небезпечними для життя.
Марина Крапівнер, кардіолог:

- Кофеин и алкоголь - это антиподы. Один возбуждает, тонизирует, другой релаксирует, успокаивает, подавляет деятельность, в частности центральной нервной системы. И совмещать два противоположных действия - это абсолютно не разумно. И это абсолютно вредно для нашего организма.

А це китайський супермаркет. Один із популярних у світі енергетичних напоїв знімають із прилавків. Контрольне відомство міста Харбін, що на північному сході Китаю, визнало напій небезпечним для здоров'я. У складі енергетика виявили речовини, які заборонено використовувати під час виготовлення продуктів харчування. Фарбник "кармін" та консервант "бензоат натрію" у сукупності з кофеїном утворює речовину, яку використовують під час лікування психічних розладів.

Лін Жанг, працівниця супермаркету:

- Керівництво сказало нам призупинити продаж цього енергетика. І ми прибрали його з полиць усієї мережі супермаркетів.

В Україні продаж енергетиків ніяк не обмежений. Програміст Віталій раніше енергетичними напоями не захоплювався. Але одного разу поспішав завершити термінову роботу і вирішив підзарядитися.

Віталій Данченко, програміст:

- Випив одразу три баночки. Спочатку все було чудово, але потім почала страшенно паморочитись голова і колотити сердце, пришлось навіть швидку викликати.

Лікарі констатували кофеїнове отруєння.


Інна Федорова, гастроентеролог:

- Максимум для дорослої людини - це два рази в день, якщо більше - може наступити період великого збудження, навіть агресивності, безсоння і взагалі порушення усіх функцій організму.

Енергетичні напої не дають самі по собі енергії. Вони лише мобілізують енергію організму. Тому енергетики особливо небезпечні для підлітків.

Марина Крапівнер, кардіолог:

- Они и так подвержены колебаниям артериального давления, и сердцебиениям и головным болям. У них не совсем адекватный тонус сосудов. Они страдают так званой вегетативной дисфункцией. Конечно, если они еще будут употреблять эти напитки, то они полностью разбалансируют свой организм.

А тепер повернемося до наших щурів. Уже після першого вливання енергетика помітний результат. Ті щури, які пили воду, поводилися як завжди, навіть заснули. Під енергетиком щури стали більш активними. А після третього вливання взагалі почали трусити головою і занадто інтенсивно чухатися та вмиватися. А ще проявляли неабияку агресивність до лаборанта.

Такий дослід в Україні провели вперше. Але щоб виявити реальний вплив енергетичних напоїв на живі організми, знадобиться не день і не два.

Тетяна Фалалєєва, старший науковий співробітник, доктор біологічних наук науково-дослідного центру "Інститут біології" КНУ ім. Т. Шевченка:

- Щоб відкрити щось нове, потрібно робити більш тривалі дослідження з токсичності цього напою, хоча виробники тут гарно пишуть про склад, і що вживати дорослим не більше однієї пляшки на добу. Тут концентрація кофеїну дуже висока.

До енергетичних напоїв не можна ставитися як до звичайного лимонаду. Одна банка енергетика містить добову норму вітамінів. Та навряд чи хтось звертає увагу на те, що написано дрібним шрифтом на банці: більш ніж одну банку на добу вживати не рекомендовано.

Автор: Ірина Симоніна, оператори: Ігор Фоменко, Володимир Банас. Підсумки тижня.

 

http://1tv.com.ua/uk/news/2012/03/04/17220

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"