Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Лікарняна каса Полтавщини допоможе бути здоровим

Вісім років діє у нашій області благодійна організація «Лікарняна каса Полтавщини». Принцип її роботи простий – сплачуючи щомісяця невелику посильну суму – 2,5% мінімальної зарплати – людина у разі потреби може лікуватися на будь-яку суму, нічого не доплачуючи за медикаменти чи обстеження. Докладніше про переваги Лікарняної каси нашим читачам розповідає виконавчий директор організації Віталій Шевченко.

– Майже кожна людина стикається з ситуацією, коли, звертаючись у лікарняний заклад чи до лікаря, доводиться купувати медикаменти за власні кошти. Лікарняна каса Полтавщини створена саме для того, щоб забезпечити своїх членів медикаментами на період захворювання чи при зверненні в лікарню для обстеження, операції тощо. Вступивши до Лікарняної каси, люди можуть бути впевнені у завтрашньому дні і в тому, що за потреби вони зможуть повноцінно обстежитись і пролікуватися.

Скільки людей скористалися коштами Лікарняної каси?

– За вісім років у нас було понад сто тисяч звернень пацієнтів, яким було надано медичну допомогу. Лікарняна каса Полтавщини має 30 тисяч членів, найбільше – в Полтаві, Котелевському, Семенівському районах. У середньому кожний лікувався тричі. Вважаю це важливим показником нашої роботи. Загалом на медикаменти і засоби медичного призначення, лікування та обстеження було виділено понад 17 мільйонів гривень. Крім цього, надаємо допомогу лікарням обладнанням – для поліпшення обстеження членів Лікарняної каси. Загалом на це витрачено майже 600 тисяч гривень. Для лікувально-профілактичних закладів області придбано 10 електрокардіографів, 2 електроенцефалографи, електровазограф, 140 тонометрів, 9 комп’ютерів тощо. Багато з цього обладнання закуплено для районних лікарень, аби хворі мали можливість повноцінно обстежитися не лише в обласному центрі.

Як виникла ідея створення такої каси?

– Така схема існує в світі вже 120 років. За принципом лікарняних кас працюють у Німеччині і ще в деяких країнах Європи. Однак підходи різняться: є механізм солідарний і накопичувальний. У нас використовується солідарний, тобто це каса взаємодопомоги. За цим принципом сьогодні лікується одна людина на ту суму, яка їй потрібна; завтра – інша людина і теж на ту суму, яка потрібна незалежно від її внесків. Для порівняння можу сказати, що в Полтавській області ще працює сім невеликих кас – Комсомольська міська і районні, де діє накопичувальна система. Тобто люди можуть використати на лікування суму, пропорційну своїм внескам. А наша система гуманніша і потрібніша людям, адже не завжди людині вистачає своїх коштів.

Який щомісячний внесок у лікарняну касу?

– Двадцять гривень. За рік це 240 гривень. А людина може звертатися за допомогою двічі, тричі на рік, скільки потрібно, і сума допомоги буде значно більшою.

– Подібний досвід існує і в інших містах і областях чи Полтавщина – перша?

– Одна з перших. Взагалі такому досвіду в Україні – більше десяти років. Весь цей час працює лікарняна каса на Житомирщині, вона першою почала втілювати такий механізм. Діють такі каси на Донеччині, Волині тощо. З початку нинішнього року працює муніципальна каса Києва. Відновлюють такий досвід у Харкові. Нас запрошують ділитися досвідом в інші регіони, і це дуже приємно.

– На які хвороби і які препарати членам Лікарняної каси Полтавщини відшкодовуються кошти?

– Лікарі призначають препарати згідно з Фармацевтичним формуляром і законодавчою базою України. Нині Лікарняна каса Полтавщини готує вже п’яте видання Фармацевтичного формуляра – настільного посібника для лікарів, який розробляється згідно з рекомендаціями обласних спеціалістів та документів Міністерства охорони здоров’я. Там чітко розписано, які медикаменти потрібні при кожному діагнозі. У даний довідник Полтавської області включені препарати вітчизняних і закордонних виробників. Лікар вибирає, який препарат виписати. А ми лише пропонуємо перелік, згідно з яким працюємо. Формуляр включає перелік життєво необхідних препаратів для діагнозів, лікування при яких забезпечує лікарняна каса. Він включає всі гострі стани, невідкладні стани і загострення хронічних процесів. Виключення складають діагнози, у які ми не маємо права втручатися, лікування за якими забезпечує держава (державні програми) – туберкульоз, ВІЛ/СНІД, онкохіміотерапія. Венеричні хвороби, стоматологію ми теж не компенсуємо за рахунок коштів Лікарняної каси.

– Як відбувається така компенсація за лікування?

– Людина приходить у лікарняний заклад і пред’являє картку члена ЛКП. Якщо лікування буде амбулаторне, людині виписують рецепти, вона йде в аптеку, з якою працює лікарня або лікарняна каса, і безкоштовно міняє рецепт на виписані медикаменти. Ми працюємо з усіма аптеками по районах, у Полтаві – з мережею „Юнсон”. Аптека виставляє нам рахунок – і ми оплачуємо. Якщо лікування призначене в стаціонарі, там забезпечення ліками відбувається через гуртові фірми і аптечні заклади, з усіма у нас є договори. Сума, на яку виписано ліків, не має значення. У нас були випадки лікування і на 8, і на 12 тисяч гривень. Лікар сам призначає хворому стільки ліків, скільки йому потрібно. В стаціонарі на медичній картці записують номер картки Лікарняної каси, уточнюють, чи сплачує людина членські внески, і далі медсестра за призначенням лікаря приносить людині медикаменти. Якщо чогось немає в наявності, дзвонять у фірму-постачальника або в цілодобову аптеку і привозять. За вісім років у нас скарг за непроплату не було.

Така допомога надається тільки в межах нашої області?

– Наша організація є членом Всеукраїнського громадського об’єднання „Асоціація працівників лікарняних кас України”, між нами є відповідні договори і ми маємо право надавати допомогу людям в 16 регіонах країни – областях і населених пунктах. Тобто потроху розширяємо свої межі. Це дуже зручно і важливо – адже люди їздять по всій країні, працюють, подорожують і мають бути впевнені, що у разі хвороби зможуть якісно пролікуватися не лише на Полтавщині. Полтавці поки що ніде в інших регіонах не лікувалися, а троє житомирян обслуговувались у полтавських лікарнях. Щодо київських клінік ситуація інша. Там у цьому році пролікувалися шестеро наших членів. Ми зробили додаткову пільгу для людей, які є нашими членами понад два роки – Лікарняна каса забезпечує їх медикаментами на суму до двох тисяч гривень для лікування у Києві.

–З районними лікарнями Полтавщини теж співпрацюєте?

– Так, звісно. Люди з районів Полтавщини за направленнями лікуються там, куди направляє лікар – у ЦРЛ чи полтавських закладах. Всі районні лікарні мають з нами договори, можуть надати потрібну інформацію бажаючим стати членом ЛКП. При солідарній системі чим більше членів Лікарняної каси, тим більша сума коштів акумулюється і тим більше можемо витрачати на лікування людей. Зараз ми спільно з обласною лікарнею визначаємо, які вартісні обстеження в новому році можемо робити за рахунок коштів лікарняної каси. Шукаємо можливість включити до переліку безкоштовних послуг ЛКП усі нові види досліджень, які з’являються в медицині. З нами вже працюють 66 лікарень в області і в середньому 1,5 тисячі звернень в місяць проходять по Лікарняній касі.

– Хто може стати членом ЛКП і чи можуть людину виключити з організації, якщо є заборгованість по внесках?

– Членом ЛК можуть бути громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які досягли 18 років. Членство добровільне. Бажаючі вступити заповнюють заяву, бланки якої можна взяти в офісі ЛКП, у лікарів-експертів у райлікарнях чи в представництвах банків. Сплачується вступний внесок – 3 гривні і щомісячний – 20 гривень. Батьки, за бажанням, можуть сплачувати внески і за своїх дітей і тоді діти теж матимуть змогу лікуватися за рахунок коштів Лікарняної каси. Платити можна в банках «Приватбанк», «Райффайзенбанк-Аваль», «ПолтаваБанк», відділеннях «Укрпошти». За умовами нашої організації, якщо людина не сплачує внесків понад два місяці, ми маємо автоматично виключити її. Але вивчаємо кожну ситуацію. Якщо людина кілька років сплачувала внески й не скористалася послугами ЛКП, а потім через фінансовий стан припинила платити, таких людей поновлюємо. А тих, котрі перестали платити після того, як пролікувалися за спільні гроші, виключаємо. Ставлення до цієї справи має бути серйозним. У нас багато колективних членів – трудових колективів, там внески автоматично вираховують із зарплати і це дуже зручно для людей. Зараз кожний 50-й житель області є членом Лікарняної каси Полтавщини.

Отже, ми допомагаємо людям лікуватися, обстежуватися й бути здоровими.

Звертайтеся: 36021, м. Полтава, вул. Залізна, 17. Тел. 63-74-56. Сайт www.poltavalk.com.ua.

Ганна ЯЛОВЕГІНА

„Зоря Полтавщини” № 159 від 12.10.2011


© 2018 Лікарняна каса Полтавщини.