Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Взаємодопомога - «Лікарняна каса Полтавщини»

Решетилівський вісник №15-16

Як ми вже повідомляли, нещодавно в Решетилівській райлікарні відбулася презентація благодійної організації «Лікарняна каса Полтавщини», на якій були присутні працівники райлікарні та представники трудових колективів, де вже є члени цієї каси.

Про мету і завдання благодійної організації розповів її виконавчий директор Віталій ШЕВЧЕНКО.

Сподіваємося, інформація про «Лікарняну касу Полтавщини» буде корисною для читачів нашої газети, адже ніхто з нас не застрахований від хвороб.

Мета діяльності

Згідно Конституції медицина у нашій країні має бути безплатною. Але ні для кого не секрет, що багатьом пацієнтам лікарень за ліки і медичні послуги доводиться платити. Причому частенько немалі гроші.

Тим часом існує міжнародний досвід створення лікарняних кас, у яких потенційні хворі самі собі допомагають, організовуючись в громаду і накопичуючи на спеціальному рахунку власні кошти для можливого лікування.

«Лікарняна каса Полтавщини» працює вже сім років і налічує в своїх лавах близько 30 тисяч членів. Це 2,0% від всього населення Полтавщини.

За час свого існування каса надавала допомогу на лікування людей у лікарнях Полтавщини та за її межами більш як у 90 тисяч випадків.

З нашого району на даний час членство у цій організації мають поки що лише 0,3% жителів. А от у Хорольському, Котелевському, Семенівському районах цей показник складає 4-7%. «Лікарняна каса Полтавщини» уклала договори з 68 лікарнями області, у тому числі і з Решетилівською районною лікарнею.

В чому полягає співпраця? Якщо член лікарняної каси потрапляє на лікування до закладів, з якими налагоджено співпрацю, то «Лікарняна каса» оплачує вартість медикаментів та обстежень, використаних чи проведених під час лікування.

Також члени організації можуть отримати такі ж послуги і за межами області, в тому числі в Києві, якщо у випадку погіршення стану здоров’я потраплять до сфери впливу інших лікарняних кас, що входять до асоціації лікарняних кас України.

Один за всіх – всі за одного?

На зорі виникнення лікарняних кас в Україні їх діяльності була притаманна накопичувальна система. Тобто член каси регулярно здавав до неї членські внески і в разі його захворювання працівники каси без його участі оперативно оплачували лікування. Але в межах суми сплачених внесків. Саме за таким принципом ще п’ять років тому працювала й Решетилівська районна лікарняна каса, яка тоді надала допомогу багатьом учасникам. Нині частина її членів перейшла до «Лікарняної каси Полтавщини».

Обласна каса завдяки більшим фінансовим можливостям діє за солідною системою – за принципом «Один за всіх – всі за одного». Тобто: скільки б член каси не сплатив внесків до організації, фінансова допомога на його лікування залежить лише від тяжкості захворювання. Навіть незалежно від кратності випадків та загострень протягом року.

До речі, сума допомоги членам «ЛКП» на їх лікування у Котелевському та Семенівському районах (де їх найбільше в області) практично рівняється бюджету тамтешніх райлікарень в частині використання медикаментів.

Членство в організації

Згідно Статуту благодійної організації її членами можуть бути як громадяни України, так і особи без громадянства та іноземні громадяни, які цього забажали. Треба написати відповідну заяву, заплатити вступний внесок – 3 гривні, а потім щомісячно регулярно платити членські внески у розмірі 2,5% від мінімальної зарплати (на даний час це складає 20 гривень). Членам ЛК через 61 день після сплати вступного внеску та 3-х членських внесків виготовляється членський квиток – персоніфікована пластикова картка, після чого її власники стають повноправними членами лікарняної каси й можуть розраховувати на весь спектр допомоги, яку вона надає. Але лише у тому випадку, коли регулярно сплачуються членські внески, тобто щомісячно.

Передбачено як індивідуальне, так і колективне членство. Останнє зручніше. Адже член трудового колективу, працівники якого вирішили вступити до Лікарняної каси, пише заяву про щомісячний перерахунок членських внесків з його зарплати, що і здійснює бухгалтерія. Індивідуальні ж члени «ЛК» повинні щомісячно сплачувати внески через «Приватбанк», який перераховує їх безплатно, або «Райффайзен Банк «Аваль» (бере за перерахування внеску комісію 2 гривні).

Використання коштів

Благодійні внески ЛК використовуються відповідно до Статуту благодійної організації «Лікарняна каса Полтавщини». Медичне забезпечення членів ЛК проводиться в лікувально-профілактичних закладах, які мають договірні стосунки з лікарняною касою, після пред’явлення членського квитка. Медична благодійна програма розповсюджується на невідкладні стани, гострі захворювання та загострення хронічних хвороб.

При лікуванні за рахунок ЛК передбачені і певні обмеження. Зокрема, лікування за рахунок каси проводиться в стаціонарі до 12, а в амбулаторії – до 10 діб.

Каса проліковує один діагноз протягом даного періоду часу. Тобто якщо пацієнт поступив до лікарні з гострим захворюванням, оплачують саме його лікування, а якщо є інші хвороби, то вони лікуються або за рахунок лікарні, чи самого пацієнта. Або ж ЛК виділятиме кошти на лікування іншої хвороби пізніше, в разі її загострення (наприклад, гіпертонічний криз у тих, хто має хронічну гіпертонію). Лікарняна каса не проліковує захворювання, які передаються статевим шляхом (ВІЛ-СНІД), цукровий діабет (крім невідкладних станів), онкологічні захворювання, алкоголізм, наркоманію. Тобто ті захворювання, які підпадають під фінансування державними програмами.

Існує обмеження у вартості лікування для членів ЛКП, котрі проходять обстеження чи лікування в Києві. Раніше на нього виділялася 1 тисяча гривень, нині сума збільшена до 2 тисяч гривень. До речі, Асоціація працівників лікарняних кас України здійснює індивідуальний супровід пацієнта – практично «водить за руку» по лікарнях і клініках. Особливо важливо це в Києві, де самому хворому важко зорієнтуватися.

За рахунок каси оплачуються лише ті медикаменти, які внесені до формуляру, розробленого її спеціалістами згідно рекомендацій обласних медичних спеціалістів за протоколами Міністерства охорони здоров’я України.

Що таке медичний формуляр?

Це список препаратів, призначений для лікування тих чи інших захворювань. Його запровадження викликане ось якими обставинами. В Україні зареєстровано близько 20 тисяч медичних препаратів, які в основному є аналогами трохи більше як 100 найменувань, тобто їх виробники по-різному називають препарат з однаковою діючою речовиною. І ціна на них різна. Лікарні, як показує практика, знають близько 200 препаратів – їх і приписують. Причому, чи то по незнанню, чи з інших причин не завжди найдешевші.

Щоб запобігти таким помилкам, а можливо й зловживанням, розроблено формуляр із 750 найменуваннями ефективних і порівняно недорогих препаратів. Яким, до речі, користуються інші лікарняні каси України.

Інші послуги

Якщо людина є членом лікарняної каси понад півроку, то вона може за рахунок Каси зробити обстеження МРТ чи комп’ютерну томографію – у разі, якщо до цього є показання і направлення обласного спеціаліста. Якщо людина понад 2 роки в Касі й жодного разу не лікувалася, то може зробити планові операції за рахунок ЛКП.

Фінансування лікування члена ЛКП проходить без його безпосередньої участі. У процесі надання лікувальних послуг заповнюється лист супроводу, у якому лікар розписується за те, які медпрепарати призначив, медсестра – про те, що видала їх пацієнту, а пацієнт своїм підписом підтверджує, що отримав ліки. І лікарняна каса відразу ж сплачує кошти, затрачені на лікування.

А ще Віталій Шевченко порадив, щоб члени лікарняної каси завжди мали при собі членське посвідчення, адже в житті бувають різні ситуації...

Докладніше про роботу Лікарняної каси Полтавщини та про умови вступу до неї можна дізнатися по телефонах у Полтаві: (0532) 63-74-56, за адресою м.Полтава, вул..Залізна, 17, на сайті організації : www.poltavalk.com.ua.

Підготував В.БОНДАРЕНКО.

Думками про діяльність «Лікарняної каси Полтавщини» редакція поцікавилась у керівництва Решетилівської райлікарні та жителів нашого району, яким довелося мати справу з цією благодійною організацією.

Бути членом лікарняної каси вигідно для пацієнтів.

Захворювання та нещасні випадки, на жаль, спіткають людину раптово, підступно. Для врятування здоров'я, інколи і життя терміново потрібні сучасні лікарські засоби, в певних випадках - негайна операція. Державні та комунальні лікарняні заклади при нинішньому стані їх бюджетного фінансування забезпечені медикаментами лише для надання невідкладної допомоги, а придбання дороговартісних лікарських засобів, виробів медичного призначення при подальшому лікуванні "лягає" на плечі пацієнта, його рідних.

До прийняття Закону про обов'язкове медичне страхування єдиним і досить надійним шляхом вирішення цієї нелегкої проблеми є членство в благодійній організації "Лікарняна каса Полтавщини", яка здійснює безкоштовне забезпечення хворих, членів ЛК, медикаментами та медичними засобами за призначенням лікарів за місцем проживання, надає реальну матеріальну допомогу в разі надання екстреної медичної допомоги в обласному лікувальному закладі. Чимало жителів району, членів лікарняної каси, отримали можливість безоплатної складної операції чи лікування на вищому рівні лише завдяки благодійній організації, членство в якій дозволяє за рахунок незначних щомісячних особистих внесків отримати повний комплекс оздоровлення. Бажаючий вступити до ЛК має звернутися з паспортом до відділення "Приватбанку", для оформлення відповідної заяви. Перший внесок становить 63 грн., в подальшому - 20 грн. щомісячно. Лікарняна каса гарантує забезпечення Вашого лікування незалежного від обсягів особистих внесків, діє гуманний принцип взаємодопомоги з об'єднаного рахунку каси. Відшкодування за медикаменти каса здійснює через аптечну мережу.

Ця дійсно благодійна організація при можливості надає допомогу щодо забезпечення лікувальних закладів діагностичним обладнанням. Нещодавно Демидівська дільниця сімейної медицини отримала за рахунок фонду лікарняної каси сучасний електрокардіограф "Юкард-100", за що щиро вдячні медичні працівники та пацієнти дільниці.

Бути членом лікарняної каси не лише благодійно, а й вигідно.

Н.Лугова,

в.о. головного лікаря Решетилівської ЦРЛ.

Ніна Анатоліївна Джепка:

- Я разом з чоловіком Михайлом вступили до Решетилівської лікарняної каси 8 років тому, а коли вона припинила своє існування, перейшли до «Лікарняної каси Полтавщини». Внески платимо щоквартально через «Приватбанк». Спочатку вони складали 5 гривень, пізніше 8, 15, а нині – 20 гривень. І не жалкуємо про це, адже обоє вже пенсіонери і маємо проблеми зі здоров’ям. У мене гіпертонія, та й серце дає про себе знати. В минулому році тричі під час загострень хвороб лікувалася в райлікарні, а чоловік – двічі.

Ліки, шприци, системи для введення ін’єкцій - все це нам давали за рахунок лікарняної каси, а коштували вони чималі гроші. Отож і надалі не пориватимемо відносин з цією організацією.

Ніна Панасівна:

- Три роки тому, прочитавши статтю у «Вечірній Полтаві», вступила до «Лікарняної каси Полтавщини», регулярно сплачувала внески. І це стало в пригоді, коли в минулому році довелося лягати на операцію в місті Києві. Тоді лікарняна каса через якусь тамтешню страхову фірму перерахувала на моє лікування 1000 гривень. Бо більше, кажуть, у столиці не можна.

Оксана:

- Я в лікарняній касі вже 5 років. Членські внески із зарплати щомісячно перераховує бухгалтерія нашої організації.

В минулому році довелося перенести непросту хірургічну операцію за межами нашого району. При виході з наркозу мене чекав ще один шок. Працівники лікарні повідомили про те, що мене немає у списках ЛКП. Родичі подзвонили в Полтаву по телефону, вказаному на моїй членській карточці, і непорозуміння було вирішене. Тоді, щоправда, довелося заплатити 500 гривень за імпортний препарат, який не входив до формуляру ЛКП. А коштувала ота операція, як розповіла жінка, з котрою довелося лежати в одній палаті, понад 2,5 тисяч гривень.

25.02.2011


 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"