Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

За 20 гривень щомісячного внеску до Лікарняної каси кожен полтавець отримує можливість лікуватися в 16-ти регіонах України

09.02.2011

У 2003 році в області була створена Благодійна організація «Лікарняна каса Полтавщини». В основу її роботи заклали принцип солідарної системи, перевірений у світі понад столітнім досвідом. Принцип цей простий: кожного місяця людина сплачує незначну суму членських внесків і коли потрапить до лікарні (що, як правило, трапляється несподівано), то варто лише пред'явити картку «Лікарняної каси Полтавщини» і можна не турбуватися про необхідні ліки й те, де знайти гроші на їхнє придбання. На підставі цієї картки лікарня миттєво забезпечить пацієнта медикаментами, знаючи, що витрати на них наступного ж дня компенсує «Лікарняна каса Полтавщини» (ЛКП).


Індивідуальну картку БО «Лікарняна каса Полтавщини» завжди треба мати при собі. Навіть якщо людина потрапить до лікарні в непритомному стані, медики перевірять особисті речі пацієнта і, знайшовши таку картку, нададуть не просто першу медичну допомогу, а й  призначать медпрепарати на повний курс лікування.
Оскільки благодійна організація була створена для допомоги мешканцям області у лікарнях, то й першими її членами стали медичні працівники. Вони перевірили на собі й відчули, що система працює. Протягом наступних восьми років кількість членів Лікарняної каси суттєво збільшилася й нині медичних працівників у ній 40 відсотків. 370 організацій Полтавщини уклали договори з ЛКП про колективне членство. Шостий рік застосовують в організації і принцип сімейного членства, за яким батьки можуть сплачувати внески за своїх дітей, яким виповнилося три роки, й діти отримуватимуть медичну допомогу за тим же принципом, що й дорослі.
За весь час існування мешканці Полтавщини — члени організації — в 90-та тисячах звернень до лікарень, отримали допомогу за рахунок ЛКП. Часто вартість ліків для одного пацієнта перевищувала загальну суму сплачених ним членських внесків у рази. При цьому ні сам хворий, ні його рідні не переймалися питанням, де терміново знайти від кількох сотень до кількох тисяч гривень на лікування. Не були поставлені перед необхідністю йти по ліки до аптеки вночі, шукати препарати по всьому місту чи їхати по них із району до обласного центру. Лікар теж не витрачає часу на очікування ліків для хворого, а відразу ж починає процес лікування.
— На сьогоднішній день наша організація на договірних умовах співпрацює з 66-ма лікарнями області, за що щиро дякуємо всім медичним працівникам. Але в деяких із них, на жаль, ще інколи зустрічається «революціонер», — говорить виконавчий директор БО «Лікарняна каса Полтавщини» Віталій ШЕВЧЕНКО (на фото). — Я акцентую увагу всіх пацієнтів — членів ЛКП, на тому, що на картці члена ЛКП зазначений номер 63-74-56, за яким треба телефонувати, коли виникають будь-які непорозуміння чи проблеми у лікарнях. У їхньому вирішенні зацікавлені всі: пацієнт, щоб отримати ліки в будь-який час доби, Лікарняна каса, щоб людині надали ефективне лікування, лікар, який не хвилюватиметься через те, що чогось не вистачає для лікування.
— Яку максимальну суму може виділити ЛКП на лікування однієї людини?
— Обмежень немає, буде виділено стільки, скільки необхідно, залежно від тяжкості стану, згідно з Фармацевтичним формуляром, розробленим обласними спеціалістами. ЛКП постійно розширює свої можливості й, наприклад, два місяці тому ми почали оплачувати найдорожчі препарати для лікування інсультів. Якщо раніше лікування в таких випадках коштувало в середньому 400 гривень, то нині сума збільшилася до 4,5 тисячі гривень. У 2010 році за рахунок Лікарняної каси пролікували 70 таких пацієнтів, тож нинішнього року ми передбачили додатково витрати на лікування інсультів майже 280 тисяч гривень.
Єдине обмеження у вартості лікування існує для членів ЛКП, котрі проходять обстеження чи лікування в Києві. Раніше на нього виділялася одна тисяча гривень, нині сума збільшена до двох тисяч.
— Скільки полтавців пройшли подібне обстеження в Києві?
— За вісім років нашої роботи 36 членів ЛКП пройшли обстеження і 24 з них прооперовані в Києві. У 2010 році таких пацієнтів було троє. Приємно, що всі залишилися задоволеними нашою допомогою. Коли людина отримує направлення на обстеження чи лікування у київських клініках і приїжджає до столиці, то співробітник Асоціації працівників лікарняних кас України здійснює індивідуальний супровід пацієнта — практично водить за руку по лікарнях і клініках. Це великий плюс, адже самому хворому в Києві зорієнтуватися дуже важко.
Враховуючи те, що БО «Лікарняна каса Полтавщини» є членом Асоціації працівників ЛК України, ми маємо можливість надавати медичну допомогу своїм членам в 16-ти регіонах — Житомирській, Херсонській, Львівській областях, лікарнях Києва, Сум, Чернігова, Маріуполя та інших міст. Також троє житомирян уже проліковані в Полтавській області.
— А як це робиться практично? Якщо людина перебуває в іншій області і потрапляє в ситуацію, коли потребує невідкладної медичної допомоги, що вона повинна зробити?
— Якнайшвидше зателефонувати нам, у Лікарняну касу Полтавщини, з будь-якого куточка України, і ми домовимося про лікування з найближчою лікарнею того регіону, якщо він, звичайно, входить до Асоціації ЛК України.
— Зрозуміло, що людина забезпечується необхідними медпрепаратами за рахунок ЛК в усіх випадках, коли до лікарні її привозить «швидка». А з якими діагнозами хронічних хвороб можна розраховувати на допомогу ЛК?
— Коли мене запитують, що ми лікуємо, то завжди простіше перерахувати те, за лікування чого ЛК не береться. Загалом в Україні офіційно зареєстровано понад 11 тисяч діагнозів і перелік тих, де безкоштовне лікування забезпечує членство в нашій Касі, займає 64 сторінки. До цього списку не входять захворювання, які передаються статевим шляхом, ВІЛ–СНІД, цукровий діабет (крім невідкладних станів), онкологічні захворювання, алкоголізм, наркоманія. Тобто ті захворювання, лікування яких підпадає під фінансування державними програмами.
Загалом же, ЛК забезпечує ліками в період гострих і невідкладних станів, при загостренні хронічних хвороб. Реальність така, що після сорока років людина має до десятка хронічних хвороб, інше питання — як часто вони проявляються. В одних це може бути раз на кілька років, у інших — кожні три місяці. Тому в періоди загострень хвороби ЛК компенсує стаціонарне лікування протягом 12-ти днів, амбулаторне — до 10-ти днів. У складних випадках, за показаннями консиліуму лікарів, який відбувається за участю представника ЛК, термін лікування може бути подовжений ще на 5 днів. Сума ж, що виділяється на лікування, повторюся, необмежена.
— Якщо людина кілька років платить членські внески, але жодного разу не скористалася послугами ЛК, то чи може вона розраховувати на якийсь бонус у вигляді профілактичного лікування тощо?
— Якщо людина є членом лікарняної каси понад півроку, то вона може за рахунок Каси зробити обстеження МРТ чи комп'ютерну томографію. У разі, якщо для цього є показання і направлення обласного спеціаліста. Також можемо компенсувати вартість витратних матеріалів у лабораторіях, де відбуваються різноманітні дослідження. Якщо людина понад два роки в Касі й жодного разу не лікувалася — можливо зробити планові операції за рахунок ЛКП.
— Кілька років тому керівництвом ЛКП розглядалася можливість забезпечувати безкоштовне проведення пологів. Чи відбувається це зараз?
— Так, відбувається, але за умови, що породілля перед пологами заплатить членські внески на два роки вперед. До цього нас змусили реалії, бо у більшості випадків траплялося так, що жінка народжувала і припиняла сплачувати членські внески. У когось не вистачало часу, у когось грошей, але після народження дітей жінки масово вибували з ЛК.
— Лікарняна каса, як і раніше, оплачує тільки черевні операції?
— Ми згодні оплачувати будь-які операції, але Лікарняна каса не має
своєї лапароскопічної стійки. Якщо пацієнт домовиться у лікарні про те, що йому зроблять лапароскопічну операцію, то медикаментами для її проведення ми забезпечимо.
— Чи існує обмеження на лікарські засоби, які можна отримати за рахунок Лікарняної каси?
— На сьогоднішній день Формуляр лікарських засобів ЛКП нараховує
750 медпрепаратів. Цього абсолютно достатньо, щоб забезпечити ефективне лікування пацієнта. Раніше мені неодноразово лікарі говорили, що наш Формуляр обмежений, тож ми його розширювали до 900 найменувань, пізніше — навіть до 1200. Але й після цього знайшлися такі, котрі сказали, що й цього замало. Тоді ми провели аналіз застосування ліків і з'ясували, що лікарі використовують, максимум, 200 найменувань препаратів, а конкретно по своїй спеціальності застосовують не більше 20—30.
Сьогодні частина лікарів, маючи доступ до Інтернету, не користується ним, аби підвищити свій професійний рівень. Не секрет, що багато лікарів практично всім своїм пацієнтам призначають якийсь із розрекламованих дорогих препаратів, деякі з назв красуються на халаті самого медика.
До 2009 року в нашому Формулярі 70 відсотків становили імпортні ліки, 30 відсотків — вітчизняні. Чому так? Бо рекомендації щодо ліків нам давали обласні фахівці. Я доводив, що з 2005 року українські фармацевтичні заводи мають імпортне обладнання, закуповують імпортну сировину, тож ліки з неї не можуть бути гіршими, ніж закордонні. Це було важко доводити, але в 2008 році почалася економічна нестабільність у країні і вартість медикаментів збільшилася в кілька разів. Саме тоді згідно з рекомендаціями обласних спеціалістів ми підготували черговий Формуляр і склали його з 600 українських препаратів і 150-ти імпортних, які в Україні не виготовляють, але люди мають у них потребу. І що ви думаєте? Відразу ж після застосування цього Формуляру витрати на лікування зменшилися на 30 відсотків. Таким чином ми не погіршили ефективність лікування людей, але зекономили майже третину членських внесків. За ці кошти можемо розвивати послуги, як, приміром, купувати дорогі, але, справді найкращі ліки для лікування інсультів, інфарктів та інших захворювань, закуповувати обладнання для лікарень.
— А що робити у тих випадках, коли лікар призначатиме пацієнтові дорогий імпортний препарат, стверджуючи, що аналогів йому немає? Хто тоді оплатить витрати пацієнта?
— У таких випадках раджу телефонувати нам, у Лікарняну касу. Зараз дуже мало життєво необхідних препаратів, які неможливо замінити українським аналогом. Тому ми завжди допоможемо пацієнтові розібратися: чому лікар призначає дорогий імпортний препарат.
Хочу, щоб люди зрозуміли: сума, витрачена на лікування, не має значення, якщо ліки підібрані правильно. Часто трапляється так, що, заплативши більше в рази, людина насправді платить не за лікування, а саме за рекламу.
— Віталію Владиславовичу, ви сказали, що за зекономлені кошти отримали можливість закуповувати обладнання для лікарень…
— Так. За вісім років роботи «Лікарняна каса Полтавщини» надала благодійну допомогу лікарняно-профілактичним закладам області для покращення обслуговування членів організації у вигляді 10 електрокардіографів, 2 електроенцефалографів, 1 електровазографа, 140 тонометрів, 720 термометрів, піпеток для біохімічних досліджень, реактивів для біохімічних досліджень, фотокалориметра, 2 наборів лікаря сімейної медицини,
9 комп'ютерів, шприц-дозатора для реанімаційного відділення, пульсоксиметра загальною сумою 250 тисяч гривень.
З кінця 2010 року ЛКП також продовжили надавати лікарням необхідне обладнання. Таку допомогу отримали Машівська, Хорольська, Полтавська, Козельщинська, Решетилівська та Семенівська центральні районні лікарні. А загалом маємо замовлень на обладнання для лікувальних районних, міських та обласних закладів на суму майже 300 тисяч гривень.
— Скільки мешканців області нині є членами «Лікарняної каси Пол-тавщини»?
— Юридично — 28 тисяч осіб. Фактично ж їх понад 30 тисяч, оскільки частина людей свого часу припиняла членство в ЛКП через матеріальні труднощі, викликані втратою роботи, малими пенсіями тощо. Тепер багато хто повертається до БО «Лікарняна каса Полтавщини», бо відчуває потребу в цьому.
— У якому районі Полтавщини найбільше членів ЛКП?
— У Котельві, де членами Лікарняної каси є сім відсотків населення. Цим ми завдячуємо Тетяні Корост — колишньому директорові агрофірми «Маяк», а нині голові Котелевської райдержадміністрації, котра пояснює людям необхідність турбуватися про власне здоров'я. Вартість ліків, які члени ЛКП у Котельві отримали, приміром, у 2008 році, дорівнювала бюджету району на медицину на весь рік.
— Як обраховується сума членського внеску і чи не думаєте її підвищувати?
— Коли ми починали працювати, то за приклад брали Німеччину. Там 10 відсотків населення є членами приватних страхових компаній, решта — члени Лікарняних кас, де внесок становить 15,8 відсотка від індивідуальної заробітної плати людини. Наш внесок «прив'язаний» до мінімальної зарплати в Україні і становить 2,5 відсотка. На сьогодні його сума має дорівнювати 23 гривням на місяць, проте члени ЛКП сплачують 20 гривень і, якщо не виникне економічних катаклізмів, до кінця року ця сума не зміниться.
— Як сплачуються членські внески?
— Відповідні платежі приймають ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, Полтава-банк та відділення Укрпошти.
— Як стати членом Благодійної організації «Лікарняна каса Полтавщини»?
— Треба заповнити заяву, бланк якої можна взяти в будь-якому з вищеперерахованих відділень банків чи Укрпошти і сплатити 63 гривні (вступний внесок — три гривні, 60 гривень — 3 щомісячних внески).
Загалом, якщо виникають якісь запитання щодо діяльності Лікарняної каси, телефонуйте нам за номером 63-74-56 у Полтаві. Також БО «Лікарняна каса Полтавщини» має свій сайт в Інтернеті, де можна знайти інформацію не лише про діяльність організації, а й багато корисної інформації щодо здоров'я та довідкової. Адреса нашого сайту: www.poltavalk.com.ua.

Оксана КЛОЧКО
«Вечірня Полтава»

http://www.vechirka.pl.ua

 

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"