Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Наша помічниця-лікарняна каса.

20.08.2004 р.

16 серпня відбулася апаратна нарада управління охорони здоров'я облдержадміністрації. Вів нараду перший заступник начальник управління Ю.В.Курилко.
Станом на 1 серпня в області зареєстровано 11042 члени лікарняної каси Полтавщини. З них -10297 - медпрацівники, 745 - пенсіонери і непрацюючі. Надано допомогу на лікування членам лікарняної каси та централізовано передано в лікарні області понад 80 тис.грн. Проліковано стаціонарно і амбулаторно понад 800 осіб.


Хвороби приносять людям не лише фізичні страждання, а й матеріальні проблеми. Бо, незважаючи на задеклароване Конституцією України право на безкоштовне лікування, від економічних реалій нікуди не дінешся: фінансові можливості держави дозволяють навіть мінімальні потреби закладів охорони здоров'я України забезпечити лише на 60-70%. Ото ж, нічого дивуватися, що ліки пацієнтам доводиться купувати за власні кошти. А це не всім під силу, надто тоді, коли хвороба серйозна...
І ось тоді багато хто задається питанням: як можна зарадити собі у такій ситуації? Краєм вуха доводилося чути про допомогу лікарняної каси. Та достеменно невідомо було, що це за структура і чи можна їй довіряти?
З тим, аби докладніше дізнатися, так би мовити, з перших вуст, про ефективність роботи Лікарняної каси Полтавщини, зустрілася з шанованою серед місцевої громади людиною, медиком, який добре знає проблеми хворих, заступником головного лікаря з лікувальної роботи Полтавської міської лікарні №2 Анатолієм Шкурупієм.
-    Анатолію Олексійовичу, вам можна довіряти, то ж "просвітіть" народ щодо доцільності вступу полтавців до такої громадської організації, як "Лікарняна каса Полтавщини".
-    її організатори не винаходили велосипед, а, попередньо вивчивши досвід інших регіонів держа¬ви, зокрема, Житомирщини, пішли протоптаним шляхом при створенні громадської організації, якій дали назву "Лікарняна каса Полтавщини". Головним критерієм, який ставили перед собою, було те, аби ця структура насправді стала помічником хворого у тяжкі для нього години, коли його здолала недуга.
На відміну від подібних вітчизняних організацій, вони зробили її не міською чи районною, а загально-обласною. Це дало змогу зберегти єдиний медичний простір, завдяки чому хворий без зайвої тяганини отримує передбачену статутом лікарняної каси допомогу в будь-якому державному чи комунальному лікувальному закладі області.
Концентрація членських внесків дає можливість централізовано закуповувати оптові партії медикаментів безпосередньо у виробника або на невеликих фармацевтичних складах. А це, відповідно, дає знижку на ліки в середньому на 30% порівняно з цінами в аптеках.
Ще одним вагомим аргументом на користь саме лікарняної каси став її демократизм. Якщо медичні страхові компанії на сьогодні розраховані на середній клас із порівняно високими доходами, то до лікарняної каси може вступити навіть той, хто не може похвалитися своїм фінансовим добробутом. А таких людей, знаю зі свого досвіду, нині більшість, зокрема, серед міського населення. Для більшості полтавців залишається єдине: повірити в потрібність і вигідність членства у лікарняній касі, і коли у двері негадано постукає біда, тобі прийдуть на допомогу саме з цієї громадської благодійної організації.
-    А у вашому колективі медичні працівники вже перебороли так звану хворобу недовіри, а інколи й пасивності у ставленні до "Лікарняної каси Полтавщини"?
-    На даний період усі мої колеги стовідсотково охоплені членством у лікарняній касі. Це, приблизно, 400 осіб: починаючи з лікарів і закінчуючи молодшим медичним та обслуговуючим персоналом.
-Які ще вагомі гаранти лікарняної каси визначили, насамперед, для себе?
-    Порівняно незначні членські внески: за місяць - 5 грн. гарантують безкоштовне забезпечення необхідними ліками та медичними засобами потребуючим упродовж 12 днів стаціонарного лікування (вт.ч. денного стаціонару) або й на довший термін при позитивному рішенні експертної комісії.
А додайте сюди ще призначені лікарем лабораторні дослідження, за них також оплачує лікарняна каса, і сумніви у перевагах членства в лікарняній касі зникнуть самі собою. Причому є ще один "плюс": кошти за хворого сплачуються незалежно від того, лікується він у стаціонарі чи прийшовша амбулаторний прийом. Йому гарантовано знайдуться потрібні медикаменти при виклику "швидкої допомоги" чи зверненні у травмпункт.
-    А в чому полягає секрет такої "всесильності" лікарняної каси?
-    Насамперед, у тому, що фінансувати такий високий рівень медичних послуг вдається за можливості об'єднання коштів її членів, які не оподатковуються.
-    То, можливо, хтось, ознайомившись із цією корисною інформацією про функціонування "Лікарняної каси Полтавщини", негайно вирішить вступити до неї. То ж як стати членом лікарняної каси?
-    Все геніальне просте. Для зручності членів лікарняної каси і бажаючих ними стати, з одним із наймасовіших банків області -"Приватбанком" укладено угоду про перерахування платежів і прийом заяв від громадян про вступ.
Для працюючих питання вирішується ще простіше: згідно з письмовим зверненням кошти утримуються бухгалтерією з заробітної плати.
-    Які категорії хворих, що є членами "Лікарняної каси Полтавщини", лікуються у вашій лікарні.
-    До нас, як правило, потрапляють ургентні хворі: у відділення хірургії, терапії, ендокринології. Вони поступають із задавненими або запущеними формами захворювань, їхній стан - важкий. Та ми змогли допомогти всім, хто у нас проходив лікування. До речі, обслугову¬ання членів "Лікарняної каси Полтавщини" почали з 1 грудня 2003 р. Ми співпрацюємо з аптекою №27, всіма потрібними ліками вона нас у короткі терміни забезпечує. Умови, створені для лікування членів лікарняної каси, хороші, тому й видужують пацієнти швидко.

-    І насамкінць, розкажіть, хто з ваших працівників встиг оцінити переваги членства в лікарняній касі у порівнянні з "безрідним" пацієнтом, яким ніхто не опікується.
-    Таких людей чимало. Назву хоча б кількох із них. Це - лікар-терапевт денного стаціонару Олена В, яка лікувалася від нападів астми, медсестра маніпуляційного кабінету Тетяна Я., яку раптово здолав апендицит (До речі, ця операція була дуже витратною і невідомо, чи змогла б вона самотужки дістати кошти на хірургічне втручання та відновне лікування).
Всі ці люди, з їхніх слів, дуже вдячні "Лікарняній касі Полтавщини", тобто тим, кому завдячують покращенням власного здоров'я або й врятуванням життя.

 

О.ГЛУХОВА, керівник прес-центру УОЗ.

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"