Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Польща

ПОЛЬСЬКИЙ ДОСВІД ПЕРЕХОДУ ДО СТАНДАРТІВ ОБОВ'ЯЗКОВОГО ДЕРЖАВНОГО МЕДСТРАХУВАННЯ ВИВЧАЛИ НАШІ ФАХІВЦІ

Запровадження обов’язкового державного медичного страхування в Україні дозволить вирішити низку важливих проблем вітчизняної охорони здоров’я, переконані фахівці. З цією метою МОЗ України минулого тижня організувало для фахівців з усіх регіонів нашої країни поїздку в Польщу, де вони мали унікальну можливість ознайомитись з польським досвідом переходу до стандартів обов’язкового державного медичного страхування.
Рівненську делегацію у Польщі представляли начальник обласного управління охорони здоров’я Віктор Ковальов, начальник міського управління охорони здоров’я Михайло Стичишин, головний лікар центральної міської лікарні Євген Кучерук, його заступник з лікувальної роботи Лілія Королюк та головний лікар Рокитнівської ЦРЛ Андрій Самсонович. Важливою для рівненських лікарів була участь у конференції «Польський досвід у реформі охорони здоров’я», яка проходила 22-24 березня 2007 року в м. Устронь Сілезького воєводства. Як зазначив Віктор Ковальов, доповіді фахівців міністерства охорони здоров’я Польщі, Національного фонду здоров’я, а також лікарів-практиків, представлені на конференції, викликали величезний інтерес у рівненських організаторів охорони здоров’я. Вони вважають, що досвід медичних реформ, які проводилися у Польщі протягом десяти останніх років, необхідно досконало вивчити і найкраще адаптувати до умов вітчизняної медицини.

 

Диференційований підхід до сплати страхових внесків - соціальний захист громадян з боку держави

Польський досвід реформування охорони здоров’я важливий для української медицини, переконаний Віктор Ковальов. Адже реформування медичної галузі польські колеги  розпочали аналогічно – зі створення лікарняних кас, які функціонували в кожному воєводстві і повіті. Свого часу каси хворих, як їх називають у Польщі, відіграли важливу роль у  поповненні бюджету охорони здоров’я додатковими коштами, що сприяло розвитку більш ефективної медичної допомоги населенню. Згодом успішний досвід роботи кас хворих дозволив польським фахівцям запровадити модель обов’язкового державного медичного страхування.
Жителі Польщі регулярно сплачують до Національного фонду здоров’я 9 відсотків від зарплати (в середньому поляки отримують 800-900 євро). В країні існує диференційований підхід до сплати страхових внесків.
Наприклад, щомісячний страховий внесок робітника із середньою зарплатнею становить 181 злотий, пенсіонера  з середньою пенсією – 118 злотих,  особи, що проводить  господарську діяльність (так  звану  неземлеробську діяльність) – 177 злотих, особи, що застрахована добровільно - 220 злотих, безробітного  з правом  допомоги по безробіттю – 45 злотих, безробітного без права  допомоги – 26 злотих.
Вартість медичного страхового поліса суттєво знижена для фермерів. Вони сплачують лише по 258 злотих (66 євро) один раз на три місяці. Решту за них доплачує держава.
У Польщі, за офіційною статистикою, функціонує понад 700 державних лікарень, а також близько 100 приватних клінік, які формують свій бюджет в основному за рахунок надання платних послуг. Варто зазначити, що державні лікувальні заклади мають найсучасніше медичне обладнання, забезпечені повним асортиментом лікувальних засобів. Це завдяки тому ж таки Національного фонду здоров’я Польщі, який має кошти від виплат обов’язкових страховок громадян країни. Комерційні ж лікувальні заклади не мають таких можливостей, тому розраховують на власні сили. Нині надходження у Національний фонд здоров’я становить понад 40 млд злотих, що вдвічі більше, ніж було у 1999 році.

Міністерство охорони здоров’я Польщі та Національний фонд здоров’я – успішні партнери

Впровадження обов’язкового державного медичного страхування дало змогу медичній галузі Польщі перейти на нові, більш дороговартісні технології, забезпечити пацієнтів невідкладною та плановою медичною допомогою, лікувальні заклади – високоякісними витратними матеріалами, сучасним діагностичним та лікувальним обладнанням, підготувати високопрофесійних фахівців, які сьогодні охоче передають свій досвід українським лікарям. Зокрема, протягом кількох років триває співпраця лікарів Сілезького кардіологічного центру з фахівцями Рівненської центральної міської лікарні. Стажування рівненських лікарів у Польщі, постійний обмін досвідом, проведення спільних кардіохірургічних операцій дозволяє партнерам активно збагачуватися новими знаннями, підвищувати свій професійний рівень.
Щиру подяку обласне управління охорони здоров’я висловлює доктору Мар’яну  Зембалі (м. Забже, Сілезький кардіологічний центр), який був одним із активних організаторів ділової поїздки українських фахівців у Польщу. До речі, його доповідь на конференції  зацікавила присутніх. В одному із наступних випусків нашого тижневика буде надрукований  виступ Мар’яна Зембали, в якому він розповість, яку ж користь для пацієнтів, лікарів та загалом кардіологічних клінік відіграло запровадження  страхової медицини. Співпраця  двох платників - міністерства  охорони здоров’я Польщі, що оплачує операції при вроджених і набутих вадах серця, аневризмах аорти, трансплантації органів та Національного фонду здоров’я, який оплачує вартість госпіталізації, створила чудові умови для надання пацієнтам високоякісної кардіохірургічної допомоги. 
Модель страхової медицини в країні, за словами фахівців та пацієнтів, ще не є досконалою. Про це свідчить, зокрема, проблема нестачі ресурсів лікарень при наявному високому рівні медичного обслуговування та фінансового забезпечення. Та й пересічні поляки незадоволені тим, що мають сплачувати чималі відрахування на обов’язкову страховку. Водночас пацієнти не завжди можуть отримати допомогу в державних лікарнях, де досить великі черги, особливо на операції, тому вимушені витрачати додаткові кошти на приватну медицину.
Однак польське суспільство вже знайшло шлях до розв’язання багатьох проблем системи охорони здоров’я. Тут уже планують запровадити страхування на випадок окремих хвороб, як це роблять у розвинених європейських країнах.

Створення на Рівненщині обласної лікарняної каси – вимога часу

Надання самостійності державним закладам охорони здоров’я  - необхідна умова їх функціонування у страховій системі. Важливими для них є право свободи діяльності на фінансовому ринку, право укладення угод для надання медичних послуг, самостійне прийняття рішень щодо організаційної структури закладів,  встановлення власних умов працевлаштування персоналу та ін.
З чого слід почати реформи? Польський досвід свідчить, що зі створення правових основ обов’язкового державного медичного страхування. Відповідний закон повинен визначити, хто платить внески (працівник, працедавець, бюджет держави за безробітних), методи сплати внесків (страхова інституція чи інший суб’єкт), розмір внесків, структуру страхової інституції (однієї чи багато) та ін.
У Європі, зазначив Віктор Ковальов, медичну страхову систему Польщі визнали ефективною. На жаль, в Україні лікарняні каси, як первинний  етап переходу до страхової медицини, не одержали відповідного розвитку. Зокрема, на Рівненщині кількість членів цих громадських організацій протягом останніх кількох років помітно зменшилася. «Проте маємо добрий досвід наших сусідів – житомирян. Нині там функціонує обласна лікарняна каса, що об’єднує 200 тисяч членів, кожен п’ятий – отримує страховку від лікарняної каси. Щомісячний внесок – 10 гривень. Каса забезпечує не тільки лікування в медичних  закладах області, але й поза її межами, в спеціалізованих центрах. Вважаю, що нам зараз вкрай потрібно використати досвід житомирських колег і посилити діяльність вже існуючих лікарняних кас та обов’язково створити потужну структуру - Рівненську обласну лікарняну касу. Керівництво облдержадміністрації та обласної ради, розуміючи фінансові проблеми галузі, сприятиме цьому», - підсумував Віктор Ковальов.
Спілкувалася
Тетяна ПОЛЯНСЬКА

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"