Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Миколаївська область.Вознесенськ

Лікар та пацієнт укладають угоду. І це - не фантастика

20.11.2009

 

Багато хто в місцевому самоврядуванні нині нарікає на складності з утриманням медичної сфери. Мовляв, не вистачає коштів, лікарів, медикаментів, натомість чимало скарг від громадян на низьку якість послуг, брутальне ставлення до пацієнтів, пряме чи опосередковане вимагання медиками грошей, що аж ніяк не впливає на результати операції чи лікування. Водночас місцевих управлінців відчутно лякає будь-яке нагадування про нагальність реформ, точніше, на словах вони погоджуються, що зміни потрібні, але щоб їх розпочинав хтось інший.

 

Дивовижний факт: у Вознесенську, що на Миколаївщині, впроваджувати нову модель розпочали ще 1996 року, у складні часи як для держави, так і для місцевої економіки. Тоді для залучення додаткових джерел фінансування, збереження мережі лікувальних закладів та забезпечення надання медичних послуг городянам Вознесенський міський голова Юрій Гержов, до речі, член правління Асоціації міст України, запропонував створити "лікарняну касу". Після того, як ідею зрозуміла і підтримала територіальна громада, сесія міськради ухвалила відповідне рішення про створення лікарняної каси, затвердила її статут та суму відрахувань - п'ять відсотків.

- Юрію Івановичу, чи не шкодуєте, що першими в країні взялися втілювати європейську систему управління однієї з найуразливіших бюджетних сфер?

- І тоді, і зараз переконаний у правильності наших дій. Зараз утримувати медицину стало набагато складніше, а ми, хоч і не розкошуємо, однак спроможні навіть за нинішньої епідеміологічної ситуації забезпечити членів міської лікарняної каси медикаментозним і діагностичним обслуговуванням у стаціонарі, надати їм послуги швидкої допомоги значно ефективніше, ніж деінде.

"Лікарняна каса" за потреби оплачує перебування пацієнтів у столичних та обласних медичних закладах, забезпечує консультації та діагностику в амбулаторних умовах, лікування та протезування зубів. Додаткове фінансування допомагає придбанню медикаментів та медичного обладнання.

- Скільки городян беруть участь у цій справі, яка фактично є елементом страхової медицини?

- "Лікарняна каса" об'єднала понад 19 тисяч жителів нашого міста: понад 12 тисяч - це працюючі, майже 6,5 тисячі пенсіонери, 728 медичні працівники, решта - інші категорії громадян.

- Розповідають, що у вас і сімейні лікарі - не дивина?

- Так, це наступний етап реформування - розвиток первинної медико-санітарної медицини, наближення її до громадян. Уже створено в мікрорайонах п'ять сімейних амбулаторій, де працюють 28 сімейних лікарів. До того ж, право вибору лікаря надається самим громадянам, після цього між обраним фахівцем та сім'єю укладається угода, якою окреслюються права та обов'язки сторін. Сімейний лікар обслуговує всіх членів сім'ї від народження і до глибокої старості. Він також записує своїх пацієнтів до "вузьких" спеціалістів.

У кожній розпочатій справі не можна зупинятися на півдорозі. Ми в міськраді довго обговорювали, як об'єднати сімейну медицину та лікарняну касу: на автоматизацію такого зв'язку не вистачало коштів. На вихід наштовхнув Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, куди Вознесенська міська рада подала відповідний проект.

Конкурсна комісія підтримала наші напрацювання і ми одержали відчутну фінансову підтримку держави. На кошти гранту від Кабінету Міністрів придбали 41 комп'ютер для сімейних лікарів та програмне забезпечення "Автоматизоване робоче місце сімейного лікаря".

Нині в сімейних амбулаторіях формуються медичні бази даних громадян, які живуть на дільницях, кожному жителю присвоюється персональний автоматизований код. Ця інформація стала підставою для створення загальноміської автоматичної системи управління охороною здоров'я. Через таку систему можна аналізувати тенденції якості надання медичних послуг.

За допомогою нових інформаційних технологій сімейний лікар плануватиме медичну допомогу своїм пацієнтам, отримуватиме персоніфіковану інформацію про кожного, у тому числі за цінами та видами наданої допомоги, тобто всі медико-економічні показники спрямовуватимуться в базу даних сімейного лікаря.

- Ваш досвід "вознесенського феномену" нині переймають колеги з інших міст та селищ. Отож є надія, що повноцінна страхова медицина зрештою утвердиться на теренах усієї країни. Тоді можна буде говорити про належну якість і вартість медичних послуг для всіх без винятку громадян. А над чим працюєте зараз?

- Продовжуємо удосконалювати медичну сферу. Торік до міста завітали члени Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, фахівці галузевого міністерства. Обіцяли визначити Вознесенськ експериментальним містом для відпрацювання моделі оптимізації управління охороною здоров'я в умовах єдиного медичного простору регіону. Хоча допоки конкретного рішення ще не ухвалено.

Утім, це їхня справа. А ми тішимося тим, що за останній рік відвідування сімейних лікарів зросло до 100 тисяч пацієнтів, покращилися демографічні показники, зменшилася кількість викликів швидкої допомоги. Отже, громада і її влада на правильному шляху: власне здоров'я оберігаємо власними руками.

Ірина НАГРЕБЕЦЬКА

http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=7707

 

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"