Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Вінницька область. Прощай, безплатна медицина

27.03.2009

Головні лікарі — за реформи на повну котушку

Ухвалення пакета документів, які обговорювались у Вінницькому медуніверситеті 19-20 березня на семінарі-нараді «Функціонування лікувально-практичних закладів в умовах економічної кризи», дозволить головним лікарям розширити перелік платних послуг та скоротить обсяг безплатної медичної допомоги. Мотивуючи свої негаразди кризою, чотириста головних лікарів зі всіх регіонів України вже втретє за останні півроку збирались обговорити можливості додаткового фінансування лікарень, зміни їх статусу, створення лікарняних кас.
На думку Дмитра Дячука, голови Асоціації головних лікарів України, зміни потрібно внести до статтей 3, 6 та 38 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я». Лікарі планують розширити джерела фінансування безоплатної медичної допомоги та ввести поняття медичної послуги, яка має «закінчене значення і вартість».
Якщо відповідні зміни до ухвалить парламент, то безплатними будуть лише послуги сімейних лікарів: “Кожний пацієнт має право вільного вибору на безоплатній основі лікаря загальної практики, якщо останній може запропонувати свої послуги”, — у такій редакції лікарі-керівники пропонують подавати ст. 38 вищеназваного закону. Надання усієї спеціалізованої допомоги, якщо зміни до законодавства погодить Прем’єр, стане платною.
Порядок надання платних послуг у своїй доповіді пояснив заступник міністра охорони здоров’я Іван Яковенко:
— Передбачається формування різних обсягів планування медичної допомоги. Це обсяги гарантованого рівня, обсяги медичної допомоги за плановим контрактом і такі, що належать до платних послуг.
Зокрема, безплатними для людей залишаться «швидка та невідкладна допомога станціями швидкої медичної допомоги, у стані, що загрожує життю людини; допомога у разі гострого захворювання, коли потрібне інтенсивне лікування, цілодобовий медичний нагляд та госпіталізація, в тому числі — за епідемічними показаннями; дітям, вагітним та породіллям, хворим за направленнями медико-соціальних експертних комісій, лікарсько-консультативних комісій; невідкладна стоматологічна допомога (у повному обсязі дітям, інвалідам, пенсіонерам, студентам, вагітним, жінкам, які мають дітей до 3 років); зареєстрованим хронічним хворим в разі рецидивів загострення хвороби». За плановим контрактом буде здійснюватись «лікування хворих за направленням лікаря первинного рівня і стаціонарне лікування, яке не потребує ургентності, а надання допомоги може бути здійснено у порядку черговості».
Позаяк надання безкоштовної для населення допомоги, як і раніше, буде фінансуватись з бюджету, медики-управлінці повинні переглянути кількість ліжок у стаціонарах, нормативи витрат на хворого, планову кількість ліжкоднів, щоб наблизитись за цими показниками до Європи, де і кількість ліжок, і перебування хворого у стаціонарі набагато менші, ніж в Україні. Для оптимізації фінансування медицини планується також створення госпітальних округів.
Спеціалізована ж допомога, на думку Яковенка, може фінансуватись лікарняними касами, за рахунок добровільного медичного страхування, платних послуг, благодійних внесків та «інших коштів».
Як пояснив начальник Житомирського облуправління охорони здоров’я Олександр Толстанов, лікарняні каси, які успішно працюють на Житомирщині та Полтавщині – це прообраз страхової медицини:
— Я добровільно щомісячно перераховую із своєї зарплатні по 15 грн. за себе, дружину та дочку у лікарняну касу. У разі потреби у медичній допомозі я та члени моєї сім’ї отримуємо її за рахунок внесків у цю касу.
Плюсом «кас» Толстанов вважає те, що вони збирають на Житомирщині за рік стільки ж коштів, скільки виділяє бюджет на охорону здоров’я всієї області. Недоліком – несвідомість населення: послугами «кас» користується тільки 15% мешканців області, незважаючи на постійну рекламу починання.
Щоб збільшити повноваження медичних закладів у зборі коштів, неспеціалізовані лікарні, поліклініки реформатори планують зробити комунальними підприємствами. На думку заступника міністра, «це дасть змогу головному лікарю самостійно розробляти та за погодженням з місцевими радами затверджувати фінансовий план; самостійно використовувати додаткові кошти відповідно до кошторису за погодженням з місцевими радами». Зміниться й перелік лікарських засобів, які будуть надаватись безоплатно «у державних та комунальних закладах охорони здоров’я».


Вікторія РОДІНКОВА

http://www.misto.vn.ua/ua/archive/2009-03-27/podii/300

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"