Благодійна організація
"Лікарняна каса Полтавщини"

Чернівецька область. Сторожинецький район

ЛІКАРНЯНА КАСА ПРОТИ МЕДИЧНОГО БЕЗГРОШІВ'Я

Доба №98 (273), вівторок 20 грудня 2002 року.
Вже чотири роки при Сторожинецькій районній лікарні діє лікарняна каса, яка свого часу стала першою ластівкою не лише в нашому регіоні, а й в Україні. Як повідомив головний лікар району Матвій Плегуца, враховуючи явне недофінансування галузі охорони здоров'я, виникла необхідність якось покращити становище. Задум був таким - мінімальними коштами максимально забезпечити населення найнеобхіднішими медикаментами. У 1998 році створили громадську організацію - так звану лікарняну касу, яка, по суті, стала матеріальною скарбничкою, додатком до державної медицини.
Процес її становлення проходив досить важко. Люди нині зневірилися і вважають, що будь-яке нововведення - це черговий обман. Тому протилежне слід було довести особистим прикладом. Себто запровадити цей своєрідний експеримент серед медиків району, або хоча б серед працівників центральної районної лікарні та поліклініки.
Звичайно, постало питання про розмір внеску. Зійшлися на тому, що відраховуватимуть щомісяця із заробітної плати від 1 до 5 відсотків. Для початку погодилися вносити суму в розмірі одного процента. А це становило приблизно 800 гривень щомісячно. Але потім підрахували, що за цей період в лікарні лежать до 30 чоловік. Отже, хворому на ліки припадає майже 25 гривень. А цього, вочевидь, мало. Тому вирішили упродовж кварталу накопичувати кошти, не використовуючи їх. Одночасно залучити більше людей до цієї корисної справи. І ось сьогодні членами лікарняної каси є 3,5 тисячі чоловік з 42 різних організацій, підприємств, установ тощо.
До речі, кожному члену лікарняної каси тут видають спеціальне посвідчення, яке дає право на стовідсотково безкоштовне медикаментозне обслуговування. Деякі члени лікарняної каси з конкретної організації частіше за інших звертаються по допомогу. Отже вирішили для таких збільшити внески до двох процентів від суми заробітної плати. Останнім часом тут практикують також допомогу медикаментами своїм хворим, які перебувають в інших лікувальних закладах, скажімо, обласного центру.
Багато цікавилися, чи можуть бути членами лікарняної каси діти. Можуть. Але за кожну дитину слід сплатити один процент від заробітної плати. У нас був випадок, коли самотня працююча мати застрахувала сімох. Зарплата в неї, до речі, невелика - 100-120 гривень. Але тим не менше вона щомісяця сплачує по 10 гривень в касу. Так само можна вносити гроші за батьків, - продовжує розповідь головлікар.
- Матвію Дмитровичу, а якщо людина бажає вийти з організації, - цікавимося у співрозмовника. - Чи може вона забрати свої заощадження? - Так, для цього потрібно написати заяву і їй повертають 90 відсотків залишку відрахованої нею суми. Хоча за чотири роки, відколи функціонує каса, бажання вийти виявив лише один чоловік.
Як першопроходець, пан Плегуца, звичайно, хотів щоб цю справу належно сприйняли в районах області, Чернівцях, інших регіонах України. Поки що лише в Хотинському районі і частково Заставнівському взялися організувати лікарняну касу.

Василь ГАШПАР, Сторожинець, "ДОБА"

 

 

© 2020 Благодійна організація "Лікарняна каса Полтавщини"